هشدار سازمان ملل نسبت به موج بی‌سابقه گرما در جهان

مقام سازمان ملل: یکی از پدیده‌های مشاهده‌شده، 6 برابر شدن تعداد امواج گرما همزمان در نیمکره شمالی از دهه 1980 است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این روند کاهش خواهد یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد، سه‌شنبه، 27 تیر، در هشداری همزمان با موج گرمای شدیدی که ساکنان نیمکره شمالی از آن رنج می‌برند، اعلام کرد که جهان باید «برای امواج گرمای شدیدتر» آماده شود.

جان نیرن، مشاور ارشد سازمان جهانی هواشناسی در امور گرمای شدید در ژنو به خبرنگاران گفت: «شدت این پدیده‌ها همچنان فزاینده خواهد بود و جهان باید برای موج‌های گرمای شدیدتر خود را آماده کند.»

او افزود: «تنها پیآمد پدیده ال‌نینو که اخیراً اعلام شده، افزایش بسآمد و شدت امواج گرمای شدید خواهد بود.»

گرمای شدید در نیمکره شمالی

در آمریکای شمالی، آسیا، شمال آفریقا و حوضه مدیترانه به دلیل تشدید موج گرما در نیمه شمالی کره زمین، پیش‌بینی می‌شود دمای هوا در هفته جاری به بیش از 40 درجه سانتیگراد برسد.

نیرن افزود: «یکی از پدیده‌های مشاهده‌شده، 6 برابرشدن تعداد امواج گرمای همزمان در نیمکره شمالی از دهه 1980 است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این روند کاهش خواهد یافت که سلامت انسان و شیوه زندگی او را تهدید می‌کند.»

ناقوس خطر

مقامات بهداشتی در چندین کشور در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی، ناقوس خطر را به صدا درآورده و از مردم خواستند که ضمن نوشیدن آب و مایعات، خود را از تابش شدید خورشید حفظ کنند.

آتس‌سوزی بر اثر گرما
آتس‌سوزی بر اثر گرما

سازمان جهانی هواشناسی سه‌شنبه اعلام کرد که تشدید موج گرما در نیمکره شمالی در هفته جاری ممکن است منجر به افزایش دما در ساعات شبانگاهی شود که دربردارنده افزایش خطر ایست قلبی و مرگ و میر است.

نجات 1200 کودک در یونان

دمای هوا دوشنبه به رکوردهای جدیدی رسید به طوری که نیمکره شمالی، شاهد موج گرما و آتش‌سوزی در جنگل‌ها بود و به تخلیه 1200 کودک از اردوهای تابستانی در نزدیکی آتن انجامید.

آژانس فضایی اروپا اعلام کرد که این هفته اروپا ممکن است بالاترین دمای خود را به ویژه در جزایر ایتالیایی سیسیل و ساردینیا، با رسیدن دما به 48 درجه سانتیگراد، تجربه کند.

سازمان ملل متحد دوشنبه اعلام کرد که دمای 48.8 درجه سانتیگراد ثبت شده در سیسیل در سال 2021 بالاترین دمایی است که تاکنون در اروپا مشاهده شده است.

به گفته هواشناسان اروپایی، ژوئن گذشته گرم‌ترین ماه جهان بود و به نظر می‌رسد جولای نیز با همین وضعیت مواجه است.

در چین، سازمان هواشناسی دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دمای هوا در یکشنبه، رکورد بالایی را برای اواسط جولای ثبت کرد و به 52.2 درجه سانتیگراد در روستای سانباو در غرب کشور رسید.

مسئولان ذی‌ربط قبرس نیز اعلام کردند که پیش‌بینی می‌شود دمای هوا تا پنجشنبه، بالای 40 درجه سانتیگراد باقی بماند.

ژاپن

در ژاپن، پس از ثبت دمای نسبتا بی‌سابقه در بخش‌های بزرگی از کشور، مقامات به ده‌ها میلیون نفر از مردم ژاپن نسبت به گرمازدگی در 32 استان از 47 استان این کشور هشدار دادند.

به گزارش رسانه‌های محلی، دست‌کم 60 نفر به دلیل گرمازدگی تحت درمان قرار گرفته و 51 نفر در بیمارستان توکیو بستری شدند..

سرویس هواشناسی ژاپن پیش بینی کرد که دمای هوا از 41 درجه سانتیگراد که در سال 2018 در شهر کوماگایا ثبت شده بود، بیشتر شود.

غرب و جنوب آمریکا

از سویی منطقه «دره مرگ» در ایالت کالیفرنیای آمریکا که یکی از گرم ترین مناطق جهان است، بعد از ظهر یکشنبه، دمای نزدیک به رکورد 52 درجه سانتیگراد را ثبت کرد.

فینیکس، مرکز ایالت آریزونا که برای هفدهمین روز متوالی، دمای بیش از 43 درجه سانتیگراد را ثبت کرد، بعدازظهر یکشنبه نیز بالاترین دمای 45 درجه سانتیگراد را تجربه کرد.

ایتالیا و اسپانیا

درجه حرارت در شهر رم در راستای عبور از رکورد ثبت‌شده در اوت 2007 با 40.5 درجه سانتیگراد در حرکت است.

این در حالی است که روستای ویارو وبلیدو در جنوب اسپانیا دوشنبه رکورد 47 درجه سانتیگراد را رقم زد که در سال 2021 گرمایی با شدت 47.7 درجه سانتیگراد را از سرگذارانده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size