هشدار دانشمندان روسی درباره وقوع بزرگترین فوران خورشیدی امروز

انستیتو «فدوروف» اعلام کرد که سه شراره خورشیدی یکشنبه رصد شدند که یکی از آنها، 14 دقیقه طول کشید و با بروز اختلال در ارتباطات رادیویی همراه بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

دانشمندان روسی، یکشنبه 25 تیر پس از رصد سه شعله خورشیدی، در مورد فعالیت قدرتمند شعله‌های خورشیدی دوشنبه (امروز) که ممکن است باعث ایجاد اختلال در ارتباطات موج کوتاه بشود، هشدار دادند.

انستیتو ژئوفیزیک کاربردی «فدوروف» در مسکو اعلام کرد که امکان بروز شراره‌های کلاس «ایکس» شامل شعله‌های پروتون، وجود دارد که می‌تواند به قطع امواج رادیویی کوتاه بیانجامد.

طوفان‌های خورشیدی

شراره‌های خورشیدی کلاس «ایکس»، بزرگترین انفجارها در سیستم‌ خورشیدی هستند و می‌توانند طوفان‌های تابشی طولانی مدت ایجاد کنند.

شعله‌های پروتون، طوفانی از ذرات انرژی خورشیدی هستند که عمدتاً از پروتون تشکیل شده است.

به گفته سازمان ملی هوانوردی و فضا ایالات متحده «ناسا»، شراره‌های خورشیدی زمانی رخ می‌دهند که خطوط میدان مغناطیسی، در داخل و اطراف خورشید به هم می‌پیوندند که می‌توانند میدان مغناطیسی زمین را با پتانسیل صدمه به ماهواره‌ها و تجهیزات ارتباطی، تحت تاثیر قرار دهند.

در سال 2022، طوفان ژئومغناطیسی ناشی از موج بزرگ تابش خورشیدی، به 40 ماهواره شرکت «اسپیس ایکس» که مدت کوتاهی پیش پرتاب شده بودند، آسیب رساند.

انستیتو «فدوروف» اعلام کرد که سه شراره خورشیدی، یکشنبه رصد شدند که یکی از آنها، 14 دقیقه طول کشید و با بروز اختلال در ارتباطات رادیویی همراه بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید