دانشمندان زمزمه امواج گرانشی کیهان را شنیدند

هنگامی که سیاهچاله‌ها و ستاره‌های نوترونی به دور یکدیگر می‌چرخند، فضازمان را مانند زنگی به صدا درمی‌آورند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«امواج گرانشی» پدیده‌های هستند که تار و پود کیهان را به ارتعاش درمی‌آورند، و دانشمندان سرانجام موفق شدند این «سمفونی کیهانی» را بشنوند.
نظریه گرانش آلبرت انیشتین که در سال 1915 ارائه شد، می‌گوید تمام اجسامی که جرم دارند، یک اثر ضربتی روی بافت فضا و زمان ایجاد می‌کنند، که به ایجاد گرانش یا جاذبه می‌انجامد.
بر اساس نظریه نسبیت عام، هنگامی که اجسام شتاب می‌گیرند، موج‌هایی در فضازمان ایجاد می‌کنند که آن را امواج گرانشی می‌نامیم. این اثر زمانی چشمگیر می‌شود که اجرام عظیمی مانند سیاهچاله‌های کلان‌جرم را شامل شود.
امواج گرانشی با فرکانس بالا دارای طول موج کوتاه‌تر و پرانرژی‌تر هستند، در حالی که امواج گرانشی با فرکانس پایین طول موج‌ بلندتری دارند و کم‌انرژی‌تر هستند. دانشمندان پیشتر موفق شده بودند امواج پُرفرکانس را شناسایی کنند. کشف جدید اولین مورد شناسایی امواج گرانشی با فرکانس پایین است.
دانشمندان بر این باورند که منبع این نوع امواج گرانشی، سیاهچاله‌های دوتایی بسیار پُرجرم هستند که در اوایل کیهان وجود داشتند. قدرت این سیگنال‌ها نشان می‌دهد که یک ارکستر امواج گرانشی متشکل از صدها هزار یا حتی میلیون‌ها دوتایی در کیهان اولیه وجود داشته است.
هنگامی که سیاهچاله‌ها و ستاره‌های نوترونی به دور یکدیگر می‌چرخند، فضازمان را مانند زنگی به صدا درمی‌آورند. هرچه اجسام هنگام گردش به دور یکدیگر نزدیک‌تر باشند، سریع‌تر امواج گرانشی ساطع می‌کنند و فرکانس تابش گرانشی را افزایش می‌دهند.
علاوه بر این، هرچه اجرام به هم نزدیک‌تر باشند، با سرعت بیشتری تکانه زاویه‌ای خود را از دست می‌دهند، و تند و تندتر گرد یکدیگر می‌چرخند تا با هم برخورد کنند و ادغام شوند. این برخورد شدید، انفجاری از امواج گرانشی با فرکانس بالا به فضا می‌فرستد.
دانشمندان می‌گویند این یافته پنجره‌ای جدید رو به پدیده امواج گرانشی با فرکانس پایین باز می‌کند که به ما امکان می‌دهد چگونگی ادغام کهکشان‌ها و سیاه‌چاله‌های مرکزی آنها را بررسی کنیم و ببینیم چگونه در گذشت زمان رشد کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size