کشف جدید دانشمندان برای ساخت داروهای مسکن از کاغذ باطله

شیمیدان بریتانیایی: ترکیب استخراج شده از کاغذ باطله «بتا پینن» نامیده می‌شود و از صمغ درختان به دست می‌آید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروهی از محققان دانشگاه «بث» در بریتانیا موفق به ابداع روش جدیدی برای تولید دو مورد از رایج‌ترین مسکن‌ها، «ایبوپروفن» و «استامینوفن» معروف به «پاراستامول» شدند که اساس ترکیب شیمیایی آن در درختان کاج یافت می‌شود.

به گزارش «ساینس آلرت» تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این ترکیب در ضایعات صنعت کاغذ نیز یافت می‌شود که می‌تواند جایگزینی پایدار برای مواد شیمیایی نفتی مورد استفاده در ساخت این داروها باشد.

«جاش تی‌بتز»، شیمیدان بریتانیایی که این تحقیق را هدایت می‌کند، توضیح داد که ترکیب استخراج شده از کاغذ باطله «بتا پینن» نامیده می‌شود و از صمغ درختان (سقز) به دست می‌آید.

او همچنین خاطرنشان کرد که محققان همچنین توانستند چندین ماده شیمیایی مفید دیگر از سقز بسازند، از جمله موادی که می‌توانند به مسدودکننده‌های بتا (مورد استفاده برای درمان برخی شرایط فشار خون بالا)، داروهای آسم و محصولات پاک کننده تبدیل شوند.

روش استفاده شده توسط تیم «تی بتز»(Tibbets)، بر اساس آنچه به عنوان «واکنش‌های جریان پیوسته» شناخته می‌شود، استوار است، زیرا واکنش‌های شیمیایی به‌طور پیوسته اتفاق می‌افتند نه به صورت دسته‌ای؛ کمی شبیه یک تسمه نقاله برای انتقال مواد شیمیایی.

این محقق بریتانیایی توضیح داد:«برای تبدیل شدن بتا پینن به مواد واسطه‌ای برای ساخت استامینوفن و ایبوپروفن، به یک سری واکنش‌های کالیبره شده با دقت بالا نیاز است.»

او با اشاره به اینکه تحقیقات برای تجاری شدن این محصول، نیاز به توسعه بیشتری دارد، تاکید کرد که ممکن است این روش، گران‌تر از روش‌های صنعتی وابسته به نفت خام باشد.

در حال حاضر، بسیاری از داروهای رایج، مواد شیمیایی هستند که از نفت خام به دست می‌آیند، شرایطی که برای کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی که به افزایش سطح آلودگی محیط زیست و افزایش خطرات گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی کمک می‌کند، باید تغییر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size