میلان کوندرا، نویسنده مشهور چک در 94 سالگی درگذشت

پارلمان اروپا در پی اعلام خبر درگذشت کوندرا، به احترام این نویسنده چک یک دقیقه سکوت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«میلان کوندرا» که نوشته‌های انتقادی او در چکسلواکی کمونیستی او را به یک طنزپرداز تبعیدی تبدیل کرد، در سن 94 سالگی در پاریس درگذشت.

به گزارش «آسوشیتد پرس»، انتشارات «گالیمار»، چهارشنبه، 21 تیر، در بیانیه‌ای در یک جمله کوتاه گفت که این نویسنده مشهور بعد از ظهر سه‌شنبه درگذشته است.

«گالیمار» تایید کرد که کوندرا در پاریس درگذشت، اما اطلاعات بیشتری ارائه نکرد.

پارلمان اروپا در پی خبر درگذشت کوندرا، یک دقیقه سکوت کرد.

«سبُکی تحمل‌ناپذیر هستی» یا آن گونه که به فارسی به «بارهستی» ترجمه شده، معروف‌ترین رمان کوندرا است که تاریخ حمله ارتش شوروی به چک برای جلوگیری از انقلاب مردم این کشور را به تصویر می‌کشد.

کوندرا در این رمان که دیدی فلسفی به جهان و تاریخ مردم چک دارد، لحظه ورود تانک‌های شوروی به پراگ، پایتخت چک که خانه نویسنده بود تا زمانی که در سال 1975 به فرانسه نقل مکان کرد را ثبت می‌کند و موضوعاتی از عشق و تبعید گرفته تا سیاست را در هم می‌پیوندد.

این رمان عمیقا شخصی کوندرا، تحسین منتقدان را برانگیخته و توجه خوانندگان بسیاری را در غرب جلب کرد.

کوندرا می‌گفت که «اگر کسی به من به عنوان یک پسر می‌گفت، روزی می‌بینی که ملتت از دنیا محو می‌شود، آن را مزخرف می‌دانستم، چیزی که نمی‌توانستم تصورش را بکنم. یک مرد می‌داند که فانی است، اما این را بدیهی می‌داند که ملتش دارای نوعی زندگی ابدی است.»

در سال 1989، انقلاب مخملی، کمونیست‌ها را از قدرت بیرون راند و ملت کوندرا به عنوان جمهوری چک متولد شد، اما در آن زمان او زندگی جدید و هویت کاملی در آپارتمان خود در پاریس ساخته بود.

پیتر فیالا، نخست‌وزیر چک در توییتی به زبان چک نوشت:«میلان کوندرا نویسنده‌ای بود که توانست با آثار خود به نسل‌های خوانندگان در سراسر قاره‌ها دسترسی پیدا کند و به شهرت جهانی دست یابد. او نه تنها یک اثر داستانی قابل توجه، بلکه یک مقاله مهم نیز از خود به جای گذاشت.»

او به «ویرا»، همسر کوندرا که از شوهر گوشه‌گیرش در برابر نفوذهای دنیا محافظت کرد، تسلیت گفت.

هنوز مشخص نیست که آیا همسرش هنگام مرگ در کنار او بوده یا خیر.

آخرین آثار او که به زبان فرانسوی نوشته شده بودند، هرگز به زبان چک ترجمه نشدند.

«سبُکی تحمل‌ناپذیر هستی» که او را مورد تحسین قرار داد و در سال 1988 فیلمی بر اساس آن ساخته شد، تا سال 2006، یعنی 17 سال پس از انقلاب مخملی در جمهوری چک منتشر نشد، اگرچه از سال 1985 به زبان چک در دسترس بود.

این کتاب برای هفته‌ها در صدر فهرست پرفروش‌ها قرار داشت و سال بعد، کوندرا برای آن جایزه دولتی ادبیات را دریافت کرد.

میلان کوندرا تاکنون چندین بار نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات بوده‌ است.

تابعیت چک میلان کوندرا پس 40 سال به او بازگردانده شد.

شوخی، مهمانی خداحافظی، والس خداحافظی، زندگی جای دیگری است، کتاب خنده و فراموشی، جاودانگی، آهستگی، هویت، جهالت و کلاه کلمنتیس، از دیگر آثار او است که به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید