شکسته‌شدن چندین رکورد دمای سیاره زمین طی ماه‌های اخیر

سیاره زمین در حال نزدیک شدن به نقطه‌عطف گرمایشی خطرناکی است که سیاستگذاران جهانی سال‌هاست به دنبال جلوگیری از آن بوده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سیاره زمین طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر چندین رکورد حرارتی را شکسته است. در آخرین مرحله تاکنون، دوشنبه هفته پیش داغ‌ترین روز سیاره طی 125000 سال اخیر اعلام شد، اما سه‌شنبه هفته پیش حتی از آن هم داغ‌تر بود.

به گزارش «واشینگتن پست»، افزایش تاریخی گرمای زمین زنگ خطر را برای ظهور پدیده‌های خطرناک اقلیمی به صدا درآورده است، و احتمال فزاینده می‌رود که سیاره زمین امسال گرمترین سال ثبت‌شده خود را طی کند.

گرم شدن زمین قابل پیش‌بینی بود. دانشمندان فکر می‌کردند که این امر با شروع پدیده «ال نینو»، که ماه گذشته مجدداً فعال شد، شدت یابد. اما افزایش حرارت زمین طی ماه‌های اخیر بسیار سریع‌تر از آنی است که فقط ال نینو را دلیل آن دانست.

طی هفته‌های اخیر، امواج گرمای بی‌سابقه جهان را درنوردیده است. پکن پایتخت چین برای اولین بار در تاریخ دمای بالای 40 درجه سانتیگراد را تجربه کرد. در مکزیک و تگزاس افزایش شدید دما و روی آوردن مردم به ابزارهای برقی برای خنک کردن خود باعث شد مسئولان برای فعال نگه داشتن شبکه‌های برق موقعیت دشواری داشته باشند.

افزایش حرارت زمین به آتش‌سوزی‌های جنگلی بی‌سابقه در کانادا انجامیده است، که طی دو ماه مه و ژوئن گرم‌ترین ماه‌های ثبت‌شده تاریخ خود را تجربه کرده است. دود این آتش‌سوزی‌های جنگلی به‌طور پیوسته به آمریکا وارد شده و بخش‌های بزرگی از کشور را فرا گرفته است، که منجر به هشدارهای بی‌سابقه آب و هوایی در این کشور شده است.

گرمایش زمین حرارت کلی آب‌های جهان را نیز بالا برده است. حدود 40 درصد دریاها و اقیانوس‌های جهان در ماه ژوئن افزایش حرارت بی‌سابقه‌ای را شاهد بودند. پیش بینی می‌شود که گرمایش آب‌ها افزایش یابد، و در ماه سپتامبر به 50 درصد سطح آب‌های دریایی و اقیانوسی برسد.

به گفته واشینگتن پست، با ظهور گرمای بی‌سابقه در سطح جهان، سیاره زمین در حال نزدیک شدن به نقطه‌عطف گرمایشی خطرناکی است که سیاستگذاران جهانی سال‌هاست به دنبال جلوگیری از آن بوده‌اند.

این نقطه‌عطف گرمایشی، 1.5 درجه سانتیگراد گرمایش متوسط بیشتر جهان نسبت به دورانی است که انقلاب صنعتی هنوز آغاز نشده بود، و نقش تکنولوژی در ایجاد تغییرات اقلیمی سراسر سیاره زمین بسیار اندک بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید