فاجعه علمی؛ اشتباه نظافتچی حاصل 20 سال تحقیقات آزمایشگاهی را هدر داد

نظافتچی با شنیدن آلارم هشدار آزاردهنده، فیوز برق فریز حاوی نمونه‌برداری‌های حساس آزمایشگاهی را به اشتباه خاموش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انستیتو علوم کاربردی آمریکا اعلام کرد که یک کارگر نظافتچی مسئول نظافت آزمایشگاه‌ها، با اشتباه خود، نتایج 20 سال تحقیقات علمی در این آزمایشگاه را از میان برد.

به نوشته روزنامه «نیویورک پست»، کارگر استخدام شده توسط یک شرکت نظافتی خصوصی بر اساس توافقنامه میان این شرکت و انستیتو علوم کاربردی «رنسلر» در ایالت نیویورک، با شنیدن«آلارم هشدار آزار‌دهنده » از یک یخچال آزمایشگاهی حاوی نمونه‌‌برداری‌های مربوط به تحقیقات علمی، تصمیم گرفت آن را خاموش کند.

تابلوی نصب‌شده روی درب یخچال، نحوه بی‌صدا کردن آلارم را توضیح می‌داد، اما گفته شده که فیوز برق یخچال پس از اشتباه در خواندن برچسب آن، در وضعیت خاموش قرار داده شد.

طبق گفته وکلا، تلف شدن نمونه‌های ذخیره‌شده در دمای منهای 80 درجه سانتیگراد که دیگر «قابل احیا» نبودند، زیانی بالغ بر یک میلیون دلار به بار آورده است.

بر اساس این دادخواست، اکثر نمونه‌هایی که قرار بود در دمای منهای 80 درجه سانتیگراد نگهداری شوند، «تخریب و غیرقابل احیا شدند» که باعث شد، حاصل بیش از 20 سال تحقیق محققان از میان برود.

قطع جریان برق

بر اساس گزارش تهیه‌شده توسط کارکنان ایمنی عمومی انستیتو، نظافتچی گمان می‌کرد که فیوز را روشن می‌کند، در حالی که در واقع آن را خاموش کرد.

گمان می‌رود تا زمانی که پژوهشگران متوجه این اشتباه شدند، دمای یخچال، 50 درجه افزایش یافته و به حدود منهای 30 درجه سانتیگراد رسیده بود.

روزنامه آمریکایی «تایمز یونیون» نیز گزارش داد که شرکت نظافتی، در ازای ارائه خدمات نظافتی به انستیتو علوم کاربردی «رنسلر» در تروی نیویورک در سال 2020 ، قراردادی به ارزش 1.4 میلیون دلار با این انستیتو بسته بود.

تیم حقوقی انستیتو «رنسلر»می‌گوید شرکتی که نظافتچی را استخدام کرده، نتوانسته به درستی به او آموزش دهد.

این در حالی است که شرکت مزبور هنوز در مورد این حادثه اظهارنظری نکرده است. مدیریت علوم کاربردی آمریکا با توجه به این که زیان وارده به آن بیش از یک میلیون دلار برآورد شده، علیه شرکت خدمات نظافت، شکایت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size