گاردین: هشدارهای متعدد درباره مشکلات «تایتان» نادیده گرفته شده بود

استاکتون راش: «از وقتی اوشن‌گیت را تاسیس کردیم، بارهای این ادعای بی‌اساس را شنیده‌ایم که بالاخره کسی را به کشتن خواهیم داد.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «گاردین» گزارش می‌دهد که در روزهای اخیر، پس از درون‌پاشی زیردریایی توریستی «تایتان» که در مسیر بازدید از لاشه تایتانیک غرق شد و هر پنج سرنشین آن جان باختند، زوایای جدیدی از رویکرد «سهل‌انگارانه» شرکت هدایت‌کننده این زیردریایی آشکار شده است.

به گزارش این روزنامه، هنگامی که «اوشن‌گیت اکسپدیشنر» در سال 2015 تصمیم گرفت بازدید از لاشه تایتانیک را در برنامه خود بگنجاند، استاکتون راش، یکی از بنیانگذاران شرکت، با راب مکالوم، کارشناس برجسته تماس گرفت. این فرد از اوایل سده جدید با استفاده از زیردریایی‌های روسی بارها گردشگران را به دیدار لاشه تایتانیک برده بود.

مکالوم اخیرا در مصاحبه با مطبوعات گفته که طراحی نمونه اولیه زیردریایی توریستی اوشن‌گیت «خام‌دستانه» و «فاقد ویژگی‌های ایمنی لازم» بود، و مدعی شده چندین ایراد اساسی در آن وجود داشت، از جمله اینکه سیستم کنترل آن از طریق «بلوتوث» کار می‌کرد.

مکالوم در نهایت حاضر نشد با اوشن‌گیت همکاری کند. او اخیرا به گاردین گفت که تصمیم او ناشی از «نگرانی‌های ایمنی مختلف» بوده است، از جمله اینکه زیردریایی کوچک از یک قایق و نه کشتی مجهز به دریا انداخته می‌شد و مورد پشتیبانی قرار می‌گرفت.

دیوید لاکریج، که هدایت‌گر مدل اولیه زیردریایی بود، نیز بلافاصله از کار اخراج شد. او بعدا به اداره ایمنی و بهداشت شغلی ایالات متحده شکایتی تسلیم کرد که در آن مدعی شده بود به خاطر هشدارهایش درباره مسائل ایمنی از کار اخراج شده است. وی بعدا تحت فشار تهدید به پیگرد قضایی مجبور شد شکایتش را پس بگیرد.

راش، بنیانگذار شرکت، در آن زمان در ایمیلی خطاب به مکالوم، که به رویت گاردین رسیده است، شکایت کرده بود: «واقعا از دست بازیگران بزرگ صنعت [دریانوردی توریستی] که می‌خواهند به بهانه مسائل ایمنی جلوی ورود نوآوران تازه‌وارد به بازار کوچک خود را بگیرند، خسته شده‌ام.»

راش افزوده بود: «از وقتی اوشن‌گیت را تاسیس کردیم، بارهای این ادعای بی‌اساس را شنیده‌ایم که بالاخره کسی را به کشتن خواهیم داد. من این را یک توهین شخصی به خودم می‌دانم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید