سازمان ملل، برای مهار قدرت و پتانسیل هوش مصنوعی گردهمایی برگزار می‌کند

این اجلاس درصدد شناسایی راه‌های استفاده از هوش مصنوعی در جهت پیشبرد اهداف عقب مانده توسعه پایدار سازمان ملل در موضوعاتی نظیر سلامت، آب و هوا، فقر، گرسنگی و آب پاک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد این هفته در ژنو میزبان یک گردهمایی جهانی است تا بتواند مرزهای هوش مصنوعی را ترسیم و از پتانسیل آن برای توانمندسازی بشر استفاده کند.

به گزارش «الشرق الاوسط»، سازمان ملل امیدوار است که طرحی روشن در مسیر پیش‌رو برای مدیریت هوش مصنوعی ارائه دهد.

در اجلاس جهانی «هوش مصنوعی برای خیر» که طی دو روز پنج‌شنبه و جمعه (15 و16 تیر) در ژنو برگزار می‌شود، حدود 3 هزار کارشناس از شرکت‌هایی مانند «مایکروسافت» و «آمازون» و همچنین از دانشگاه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی گرد هم می‌آیند تا چارچوب‌هایی را برای مدیریت هوش مصنوعی ایجاد کنند.

دورین بوگدان مارتین، رئیس اتحادیه بین‌المللی مخابرات، روز چهارشنبه 14 تیر در جمع خبرنگاران گفت: «این یک فرصت واقعی برای صداهای پیشرو جهان در زمینه هوش مصنوعی است تا در صحنه جهانی گردهم آیند و به مسائل حاکمیتی بپردازند.»

او افزود:«هیچ کاری انجام ندادن، یک گزینه نیست. بشریت به هوش مصنوعی وابسته است. بنابراین ما باید درگیر باشیم، تلاش کنیم و آینده‌ای مسئولانه را با هوش مصنوعی تضمین کنیم.»

او گفت که در این نشست چارچوب‌ها و روش‌های محافظ برای حمایت از استفاده ایمن از هوش مصنوعی بررسی خواهد شد.

شرکت کنندگان فهرست شده عبارتند از ورنر ووگلز مدیر ارشد فناوری آمازون، لیلا ابراهیم مدیرعامل گوگل دیپ مایند و ایکر کاسیاس کاپیتان سابق فوتبال اسپانیا که در سال 2019 دچار حمله قلبی شد و اکنون حامی استفاده از هوش مصنوعی در پیشگیری از حمله قلبی است.

ده‌ها ربات، از جمله چندین ربات انسان‌نما مانند «آی.دا»، اولین ربات هنرمند فوق واقع‌گرایانه، «آمکا»، پیشرفته‌ترین ربات شبیه‌ساز زندگی در جهان، «دزدمونا» خواننده راک انسان‌نما و «گریس»، پیشرفته‌ترین ربات مراقبت‌های بهداشتی، به این اجلاس ملحق خواهند شد.

همزمان سازمان «آی.تی.یو» (ITU) مستقر در ژنو احساس می‌کند که می‌تواند تجربیات خود را در مورد حکمرانی هوش مصنوعی به کار گیرد.

این سازمان که در سال 1865 تأسیس شد، قدیمی‌ترین آژانس در سازمان ملل متحد است.

آی.تی.یو در سال 1906، «SOS» را به عنوان فراخوان بین‌المللی بحران دریایی کد مورس تأسیس کرد و همه چیز را از فرکانس‌های رادیویی گرفته تا ماهواره‌ها و 5G هماهنگ و کنترل می‌کند.

این اجلاس می‌خواهد راه‌های استفاده از هوش مصنوعی را برای پیشبرد اهداف عقب مانده توسعه پایدار سازمان ملل در موضوعاتی مانند سلامت، آب و هوا، فقر، گرسنگی و آب پاک شناسایی کند.

بوگدان مارتین گفت که «هوش مصنوعی نباید نابرابری‌های اجتماعی را تشدید کند یا تعصباتی را در مورد نژاد، جنسیت، سیاست، فرهنگ، مذهب یا ثروت ایجاد کند.»

هوش مصنوعی به‌نفع بشریت

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز گفت: «این اجلاس می‌تواند کمک کند که هوش مصنوعی مسیری را که به نفع بشریت است ترسیم کند.»

با این حال، در حالی که طرفداران هوش مصنوعی از این فناوری برای اینکه چگونه می‌تواند جامعه را متحول کند، از جمله کار، مراقبت‌های بهداشتی و فعالیت‌های خلاقانه استقبال می‌کنند، دیگران نگران به‌کارگیری پتانسیل‌های آن در جهت تضعیف دموکراسی هستند.

در همین باره، گری مارکوس، کارآفرین سریال هوش مصنوعی می‌گوید: «ما در یک طوفان بی‌نقص هستیم که ناگهان این فناوری جدید قدرتمند که فکر نمی‌کنم فوق‌هوشمند باشد، به‌طور گسترده و قدرتمندی در زندگی‌مان نفوذ یافته است.»

او می‌افزاید: «ما در مقطع حساسی از تاریخ هستیم که یا می‌توانیم این کار را درست انجام دهیم و حکومت جهانی مورد نیاز خود را بسازیم، یا اشتباه کنیم و موفق نشویم و در مکان بدی قرار بگیریم که در آن چند شرکت بدون پیش‌اندیشی کافی، سرنوشت خیلی‌ها را کنترل می‌کنند.»

ماه گذشته، قانونگذاران اتحادیه اروپا این اتحادیه را به تصویب یکی از اولین قوانین تنظیم‌کننده سیستم‌هایی مانند چت ربات «OpenAI» در «ChatGPT» نزدیک‌تر کردند.

همچنین رایزنی‌های فزاینده‌ای برای تنظیم مقررات مربوط به هوش مصنوعی در ایالات متحده جریان دارد. ChatGPT از زمانی که اواخر سال گذشته راه‌اندازی شد، به دلیل توانایی‌اش همانندانسان در تولید محتوا ، از جمله مقاله‌ها، شعرها و مکالمات از طریق اعلان‌های ساده، به یک نگرانی جهانی تبدیل شده است.

این باعث رشد قارچ گونه محتوای هوش مصنوعی مولد شده است.

جان لاویستا فررز، دانشمند ارشد داده‌های «آزمایشگاه هوش مصنوعی برای خوبی مایکروسافت»، مثالی از این که چگونه می‌توان از هوش مصنوعی «برای تبدیل دنیای ما به مکانی بهتر» استفاده کرد، ارائه کرد.

او بیش از 400 میلیون نفر را که به دیابت که یکی از دلایل اصلی نابینایی است، با تعداد اندک چشم پزشکان مقایسه کرد.

او گفت: «از نظر فیزیکی تشخیص بیماری همه بیماران غیرممکن است. با این حال ما و دیگران مدل‌های هوش مصنوعی ساخته‌ایم که امروزه می‌توانند این وضعیت را با دقتی که با یک چشم پزشک بسیار خوب مطابقت دارد، انجام دهند. این چیزی است که حتی می‌توان از طریق تلفن هوشمند انجام داد. در اینجا هوش مصنوعی فقط یک راه حل نیست، بلکه تنها راه حل است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید