بوفالوی عصر یخبندان که خوراک تیم تحقیقاتی شد

زخم پنجه روی پشت لاشه و جای دندان روی پوست آن نشان می‌دهد که بوفالو توسط شیر عصر یخبندان کشته شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«بلو بِیب» یا «نازنین آبی‌رنگ»، یک بوفالوی عصر یخبندان است که 36000 سال پیش در آلاسکا منجمد شد. دانشمندان پس از یافتن جسد یخ‌زده بوفالو و انجام تحقیقات لازم روی آن، با گوشتش خورشت درست کردند.

این بوفالو را معدنچیان طلا در سال 1979 کشف و آن را به موزه اهدا کردند. تست کولاژن پوست جانور نشان داد که 36000 سال قدمت دارد. این حیوان نام خود را از ماده معدنی «ویویانیت» گرفته است. این ماده آبی‌رنگ در اثر واکنش پوست یخ‌زده با مواد معدنی شکل می‌گیرد.

معدنچیان ابتدا سر بوفالو را زیر یخ پیدا کردند، و برای آب کردن یخ باقی بدن آن با شلنگ هیدرولیک رویش آب گرم ریختند. آنها بلافاصله با دانشگاه آلاسکا تماس گرفتند، که دانشمندان خود را به محل فرستاد و باقی امور مربوط به بازیابی بلو بیب را بر عهده گرفت.

زخم پنجه روی پشت لاشه و جای دندان روی پوست آن نشان می‌دهد که بوفالو توسط شیر عصر یخبندان کشته شده است. به نظر می‌رسد که جانور در طول پاییز یا زمستان، هنگامی که هوا سرد بوده، مرده است، و لاشه به سرعت یخ زده، که باعث شده گوشتخواران و لاشخورها نتوانند آن را بخورند.

دانشگاه آلاسکا چند سال پس از کشف بلو بیب، یک تاکسیدرمیست را از فنلاند دعوت کرد تا حیوان را برای نگهداری در موزه آماده کند. این کارشناس مدتی طولانی روی جسد بلو بیب کار کرد، و هنگامی که کار تقریبا به اتمام رسیده بود، تیم تحقیقاتی تصمیم گرفت گوشت حیوان را از سر کنجکاوی بچشد.

یکی از دانشمندان بعدها درباره شام آن شب موزه نوشت: «برای قدردانی از تاکسیدرمیست، شامی ترتیب دادیم و خورشت بوفالو بار گذاشتیم. بخش کوچکی از گردن بلو بیب را با سبزیجات در قابلمه پختیم. گوشت خوب مانده بود اما کمی سفت شده بود. با این حال هیچ‌کس دل نداشت که خورشت عصر پلیستوسن را نخورد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم