کشف گونه‌ای دایناسور که هم‌وزن انسان بود

عموم ساروپادها حداقل چند صد کیلوگرم و حداکثر هزاران کیلوگرم وزن داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

باستان‌شناسان اخیرا گونه جدیدی از دایناسورها را کشف کرده‌اند که به اندازه انسان وزن داشته است. این دایناسور گیاهخوار بود، گردن دراز و سر کوچکی داشت، و روی دو پا راه می‌رفت.

هنگامی که دانشمندان یک استخوان فسیلی یافت‌شده در آفریقای جنوبی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند، به این نتیجه رسیدند که این استخوان متعلق به یک «ساروپاد» بالغ و ناشناخته است که حدود 200 میلیون سال پیش می‌زیسته است.

ساروپادها گروهی از دایناسورها هستند که شامل بزرگترین جانورانی می‌شوند که تاکنون روی خشکی‌های زمین راه رفته‌اند. تخمین زده می‌شود که برخی از گونه‌های ساروپاد بیش از 90 تن وزن داشته‌اند. با این وجود، ساروپاد تازه‌کشف‌شده احتمالا تنها حدود 75 کیلوگرم وزن داشته، که تقریباً به اندازه وزن انسان‌ است.

اندازه جثه و وزن این دایناسور جدید، آن را در میان کوچک‌ترین ساروپادهایی قرار می‌دهد که تاکنون شناسایی شده‌اند. موجود مذکور همچنین کوچک‌ترین ساروپاد متعلق به دوران ژوراسیک است که تاکنون کشف شده است. ژوراسیک دوره زمین‌شناسی است که از حدود 201 میلیون تا 145 میلیون سال پیش را در بر می‌گیرد، و به خاطر فراوانی دایناسورها در آن مشهور است.

استخوان فسیلی که این پژوهش بر اساس آن انجام شده است، ابتدا در سال 1978 در بخش شرقی استان فری استیت آفریقای جنوبی پیدا شد. از آن زمان، این فسیل در موسسه مطالعات تکاملی در دانشگاه ویتز ژوهانسبورگ نگهداری شده است. دانشمندان اخیرا با بررسی این استخوان توانستند اکوسیستم‌های دوران ژوراسیک و روند تکاملی ساروپادها را بهتر درک کنند.

برای اینکه متوجه بشویم چرا کوچک بودن دایناسور تازه‌کشف‌شده قابل توجه است، باید بدانیم که گونه بعدی این ساروپاد که در دوران ژوراسیک به وجود می‌آید، دو برابر این دایناسور رشد کرده است. عموم ساروپادها از آن زمان به بعد حداقل چند صد کیلوگرم و حداکثر هزاران کیلوگرم وزن پیدا کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید