تبعیض نژادی منجر به عدم انتشار مقاله در مجلات علمی می‌شود

دانشمندان در آفریقا، خاورمیانه، آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب در تمام رشته‌ها به طور چشمگیری کمتر مورد ارجاع قرار می‌گیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس یک پژوهش جدید، دانشمندان گروه‌های اقلیت نژادی، قومی، مذهبی، و جنسیتی اشکال مختلفی از تبعیض را در فرآیند انتشارات دانشگاهی تجربه می‌کنند، و چنین افرادی در هیئت‌های تحریریه ژورنال‌های علمی حضور ضعیفی دارند.

به گزارش وبسایت «نیچر» که روی معرفی تحقیقات علمی و آکادمیک تمرکز می‌کند، پژوهش جدید اطلاعات انتشار و ارجاع به بیش از یک میلیون مقاله منتشر شده در بیش از 500 ژورنال علمی بین سال‌های 2001 و 2020 را بررسی کرد. نتایج نشان داد که دانشمندان اقلیت نژادی، در مقایسه با سهم آنها از تألیف مقالات، به طور سیستماتیک در هیئت تحریریه ژورنال‌های عملی حضور کمتری دارند.

برای مثال، پژوهشگران آسیایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی 35 درصد نویسندگان مقالات علمی را تشکیل می‌دهند، اما تنها 19 درصد آنها عضو هیئت تحریریه هستند. این مطالعه همچنین نشان داد که دانشمندان اقلیت نژادی اغلب دوره‌های انتظار طولانی‌تری بین ارسال مقاله تا پذیرش آن برای انتشار را تجربه می‌کنند.

بخشی از پژوهش، که 81000 عضو هیئت تحریریه در 15 رشته علمی را مورد بررسی قرار داد، مشخص کرد که زنان تنها 14 درصد از سردبیران و 8 درصد از سردبیران اصلی را تشکیل می‌دهند. آمارگیری از 368 سردبیر در 25 مجله پزشکی و علمی نشان داد که بیش از 75 درصد آنها سفیدپوست هستند.

بر اساس این پژوهش، در ایالات متحده دانشمندان سیاهپوست با طولانی‌ترین تأخیر برای انتشار مقاله مواجه می‌شوند، و مقالاتی که توسط تیم‌هایی با اکثریت دانشمندان سیاهپوست یا اسپانیایی‌تبار نوشته شده‌اند، کمتر از مقالات مشابه منتشر شده توسط محققان سفیدپوست مورد استناد قرار می‌گیرند.

در مقیاس جهانی، دانشمندان در آفریقا، خاورمیانه، آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب در تمام رشته‌ها به طور چشمگیری کمتر مورد ارجاع قرار می‌گیرند، در حالی که به دانشمندان آمریکای شمالی و اقیانوسیه بسیار بیشتر ارجاع داده می‌شود.

محققان در پایان هشدار می‌دهند که تبعیض علیه اعضای گروه‌های اقلیتی که حضور کمرنگ‌تری در ژورنال‌های علمی و نشریات آکادمیک دارند، منجر به کاهش استناد به آثار آنها، حضور کمتر آنها در هیئت تحریریه این ژورنال‌ها، و دوره‌های طولانی‌تر بررسی نسخه‌های اولیه مقالات برای انتشار می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید