«مبارز»؛ سریالی که بر اساس ایده‌های بروس لی ساخته شد

پرسش نهایی سریال «مبارز» این است که چه کسی به عنوان «آمریکایی» به رسمیت شناخته می‌شود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شَنون لی، دختر بروس لی، هنرپیشه و رزمی‌کار بزرگ هنگ‌کنگی-آمریکایی، پس از در دست گرفتن زمام امور بنیاد پدر فقیدش، طرحی هشت‌صفحه‌ای برای ساخت یک سریال تلویزیونی در میان یادداشت‌های پدرش پیدا کرد.

بروس لی داستانی را پایه ریخته بود که در آن خودش در نقش یک قهرمان چندبعدی چینی-آمریکایی در اواخر قرن نوزدهم در ساحل غربی آمریکا در یک مجموعه تلویزیونی ظاهر می‌شد. با این حال، سرمایه‌گذاران این طرح را برای دهه 1970 بسیار پیشرو تلقی کردند، و در نتیجه در زمان حیات بروس لی هرگز عملی نشد.

حالا که نزدیک نیم قرن از آن دوران می‌گذرد، زمانه عوض شده است، و شنون توانست بالاخره میراث پدرش را در قالب یک سریال تلویزیونی اکشن مهیج سرشار از شخصیت‌های پیچیده چینی-آمریکایی روی صفحه تلویزیون ببرد. پخش مجموعه «مبارز» از سال 2019 آغاز شده و تاکنون سه فصل آن ساخته شده است.

داستان سریال در دوران نبردهای وحشیانه «تانگ» در محله چینی‌های سانفرانسیسکو در اواخر قرن نوزدهم می‌گذرد. «آسام» مهاجری چینی و رزمی‌کاری ماهر است در جستجوی خواهرش «شیائوجینگ» به آمریکا می‌آید.

آسام مجبور می‌شود برای گذران زندگی، به یکی از باندهای خلافکار چینی تحت عنوان «تانگ» بپیوندند. او بعدا متوجه می‌شود که خواهرش همسر باند رقیب باند خودش شده است، و بدین ترتیب ماجرایی پُرحادثه رقم می‌خورد.

مبارز تاثیر نبردهای تانگ روی سیاست‌های ضدآسیایی در آمریکا را بررسی می‌کند. این سیاست‌ها در نهایت منجر به وضع قانون ممنوعیت ورود چینی‌ها به آمریکا شد و روند مهاجرت آنها به ایالات متحده را کاملا قطع کرد.

این سریال روایت پیچیده‌ای را مطرح می‌کند که فضای سیاسی-اجتماعی غرب آمریکا در اواخر قرن نوزدهم را به تصویر می‌کشد، و تاکید می‌کند که وضعیت آن زمان در قبال مهاجران و به ویژه چینی‌ها آینه وضعیت فعلی است. پرسش نهایی مبارز این است که چه کسی به عنوان «آمریکایی» به رسمیت شناخته می‌شود؟

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size