فوکس: مراسم تاج‌گذاری پادشاه بریتانیا نشانگر تنوع فرهنگی در کشور بود

به گفته منتقدان، بهتر است مراسم تاج‌گذاری به صورت سنتی و مذهبی آن ملغی شود و یک مراسم سکولار در یک مکان غیرمذهبی جایش را بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مراسم تاج‌گذاری چارلز سوم، چهلمین پادشاه بریتانیا، شنبه پیش برگزار شد. در جایی که این مراسم ریشه در سنت‌های مسیحی قرون وسطایی دارد که در دوران مدرن با مولفه‌های پروتستانی توسعه یافته است، برگزارکنندگان تلاش کردند این مراسم را حتی‌الامکان نمود تنوع فرهنگی و مذهبی بریتانیای معاصر کنند.

در مراسم تاج‌گذاری چارلز در کلیسای جامع وست‌مینستر، نمایندگان سایر مذاهب به‌طور رسمی دعوت شدند، و تعداد زنان بیشتر شده و تعداد اشراف و اسقف‌ها کمتر شده بود. علاوه بر این، برخلاف سنت، به جای اسقف‌ها و اشراف منتخب، از مردم بریتانیا خواسته شد تا در این مراسم وفاداری خود به پادشاه را اعلام کنند.

با این وجود، تاج‌گذاری منتقدانی نیز داشت. بسیاری از آنها بر این باورند که تغییرات در مراسم «محافظه‌کارانه» بوده است، و جوابگوی نیازهای امروز جامعه بریتانیا نیست. به گفته آنها، بهتر است مراسم تاج‌گذاری به صورت سنتی و مذهبی آن ملغی شود و یک مراسم سکولار در یک مکان غیرمذهبی جایش را بگیرد.

به باور منتقدان، در شرایطی که بریتانیا به طور فزاینده‌ای «چند-دینی» شده است، و بسیاری از شهروندان این کشور اصلا دین ندارند، برگزاری مراسم تاج‌گذاری و نصب رئیس حکومت با آموزه‌های قوی مذهبی اصولا منسوخ شده است.

بر اساس سرشماری که در سال 2021 انجام شد، 46.2 درصد شهروندان بریتانیا خود را مسیحی می‌دانند، و کمتر از یک میلیون نفر از جمعیت 68 میلیونی این کشور روز یکشنبه به کلیسا می‌روند. این مسیحیان را نسبت به دیگر دینداران و بی‌دینان در اقلیت قرار می‌دهد.

ریشه‌های مراسم تاج‌گذاری در بریتانیا به بیش از هزار سال پیش بازمی‌گردد، و نمود «برکت خداوند» است. چارلز در همین راستا با آب مقدس مسح شد و نان مقدس را در دهان گذاشت و اعلام کرد حافظ «دین اصلاح‌شده پروتستان» خواهد بود، و به چارچوب قانونی ویژه کلیسای انگلستان پای‌بند خواهد ماند.

از دوران رنسانس و جدایی انگلستان از کلیسای کاتولیک واتیکان، پادشاه بریتانیا بر اساس قانون اساسی باید یک فرد پروتستان باشد، که در عین حال مقال عالی کلیسای انگلستان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید