گوگل جایگزینی «رمز عبور» با «کلید عبور» را آغاز کرد

این بدین معناست که اگر شخصی بخواهد به حساب شما دسترسی پیدا کند، باید دستگاه شما را در اختیار داشته باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گوگل اخیرا برای پایان دادن به استفاده از رمز عبور یا «پس‌وورد»، از پروژه کلید عبور یا «پَس‌کی» پرده برداشت و اعلام کرد انتظار دارد در سالیان پیش رو پس‌وورد کاملا از رده خارج شده و پس‌کی جای آن را بگیرد.

پس‌کی یک کلید رمزنگاری‌شده منحصر به فرد است که به دستگاه متعلق به یک فرد، شامل کامپیوتر و موبایل، متصل می‌شود، و تنها هنگامی که با یک شناسه شخصی جفت شود، می‌تواند قفل حساب را باز کند. این فرآیند شبیه استفاده از شناسه‌ها برای باز کردن قفل گوشی موبایل خواهد بود، و می‌تواند از اسکن چهره یا اثر انگشت یا شماره پین استفاده کند.

فرایند کار به این صورت است که گوگل یک کلید عبور مخصوص دستگاه شما ایجاد می‌کند که می‌تواند با یک کلید عمومی جداگانه که در اختیار گوگل قرار دارد، جفت شود. برای باز شدن قفل حساب شما، کلید عبور باید با یک شناسه شخصی متمایز که قابل تکرار نیست تعامل داشته باشد.

کلید خصوصی ابتدا با شناسه شخصی جفت می‌شود، و بعد از آن با کلید عمومی در اختیار گوگل جفت می‌شود. فرایند مذکور یک امضای دیجیتال منحصر به فرد ایجاد می‌کند که قفل حساب شما را باز می‌کند. این بدین معناست که اگر شخصی بخواهد به حساب شما دسترسی پیدا کند، باید دستگاه شما را در اختیار داشته باشد.

ابتکار رمز عبور ابتدا یک سال پیش اعلام شد، زمانی که گوگل، اپل و مایکروسافت همکاری خود را با «فایدو»، یک گروه صنعتی که به دنبال روش‌های احراز هویت جایگزین است، برای توسعه ابزار جدید اعلام کردند.

انتقال از پس‌وورد به پس‌کی یک تغییر بنیادی برای امنیت وب است. گذرواژه‌ها از قبل از اختراع اینترنت جزء لاینفک احراز هویت بوده‌اند، اما از لحاظ تاریخی کاستی‌های بسیاری نیز داشته‌اند، که باعث شده کاربران بعضا به آسانی در معرض هک شدن و به خطر افتادن اطلاعات‌شان قرار گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size