ساعت اپل «بدون سوزن» قند خون را بررسی می‌کند

ساعت اپل در حال حاضر مواردی مانند ضربان قلب، فشار خون، نوار قلب و غیره را اندازه‌گیری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمپانی «اَپِل» که ساعت مچی آن از وسایل مراقبت بهداشتی و پزشکی مشهور است، قصد دارد امکان اندازه‌گیری قند خون به شیوه غیرتهاجمی را نیز به کاربردهای این ساعت شگفت‌انگیز اضافه کند.

ابزارهای کنونی اندازه‌گیری قند خون عموما دردناک هستند، و اکثر بیماران دیابتی مجبورند برای نظارت بر قند خون خود به نوک انگشتان‌شان سوزن بزنند. وصله‌های پوستی سوزن‌دار نیز برای این کار وجود دارند که باید مدام تعویض شوند.

بدین ترتیب، اگر نظارت‌گر غیرتهاجمی اپل، که مدیر فقید این شرکت استیو جابز اولین بار طرح آن را پیشنهاد کرد، و بیش از 12 سال در دست توسعه بوده است، بالاخره به مرحله تولید برسد، انقلابی در عرصه مراقبت‌های بهداشتی رقم خواهد زد.

سیستم پیشنهادشده از پرتو لیزر برای اندازه‌گیری قند خون استفاده می‌کند، به این صورت که ساعت طول موج‌ خاصی از نور را به ناحیه‌ای در زیر پوست ساطع می‌کند که در آن تراکم «مایع بینابینی» وجود دارد.

این مایع از موادی تشکیل شده که از مویرگ‌ها به بیرون نشت می‌کنند و قند خون را به خود جذب می‌کنند. نور سپس با اطلاعات قند خون به سنسور ساعت بازتاب پیدا می‌کند، و سپس یک الگوریتم داخلی سطح گلوکز خون فرد را معین می‌کند.

اپل حتی در نظر دارد این فناوری را به اقدامات پیشگیرانه از دیابت هم توسعه دهد، و امیدوار است بتواند یک عملکرد نظارتی بر حالت‌های پیش‌دیابتی را در ساعت خود جای دهد که به کاربرانی که در معرض خطر ابتلا هستند هشدار دهد.

ساعت اپل در درجه اول به عنوان وسیله‌ای برای نظارت بر سلامت شخصی ساخته شد، و در حال حاضر مواردی مانند ضربان قلب، فشار خون، نوار قلب و غیره را اندازه‌گیری می‌کند. بر این اساس، منطقی خواهد بود که گام بعدی این ساعت شگفت‌انگیز اندازه‌گیری قند خون و تلاش برای جلوگیری از ابتلای کاربران به دیابت باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید