چگونه همه‌گیری کرونا الگوی سینما رفتن را تغییر داد

امروزه عموم مخاطبان فقط برای تماشای تجربه‌های تصویری خاص مثل فیلم‌های اکشن و سه‌بعدی به سینما می‌روند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان بر این باورند که همه‌گیری کرونا الگوی سینما رفتن را تغییر داده است، چرا که تماشاگران در دوران خانه‌نشینی توانستند بسیاری از فیلم‌هایی که زمانی فقط در سالن سینما می‌دیدند را از طریق «استریمینگ» یا پخش اینترنتی تماشا کنند، و این پدیده اقبال آنها به سینما رفتن را از میان برده است.

امروزه عموم مخاطبان فقط برای تماشای تجربه‌های تصویری خاص مثل فیلم‌های اکشن و سه‌بعدی به سینما می‌روند. بزرگترین آسیب را از این روند فیلم‌هایی در ژانر درام خانوادگی، تاریخی، و کمدی دیده‌اند، به‌طوری که حتی روی بخت اسکار گرفتن آنها نیز تاثیرات عمیق گذاشته است.

دو فیلم آخری که جایزه اسکار بهترین فیلم را بردند، یعنی «نومَدلَند» و «کودا»، به ترتیب یک درام مستقل و یک فیلم سرویس استریمینگ بودند. اولی فقط 39 میلیون دلار در سراسر جهان فروخت، و برای دومی به این خاطر که از اینترنت پخش شد میزان درآمد واقعی مشخص نیست.

از میان هجده نامزد اسکار بهترین فیلم طی دو سال گذشته، تنها «تلماسه» در گیشه موفق عمل کرد، و باقی فیلم‌ها یا به طور کامل یا به طور عمده از طریق کانال استریمینگ پخش ‌شدند، که میزان درآمد آنها را مسکوت می‌گذارد.

وضعیت امسال نیز همینطور است. در حالی که چند فیلم از منظر بصری چشمگیر مثل قسمت دوم «تاپ گان» و قسمت دوم «آواتار» و «الویس» و فیلم مستقل «همه چیز همه جا به یکباره» جزو فیلم‌های پُرفروش کاندیدای اسکار امسال هستند، بسیاری دیگر از کاندیداهای این جایزه در نمایش‌های سینمایی نتوانستند مخاطبان را به خود جذب کنند.

چیزی که به نظر می‌رسد این است که دورانی که فیلم‌ها می‌توانستند هم تحسین منتقدان و جایزه‌های سینمایی مهم را کسب کنند و هم در گیشه پُرفروش شوند به پایان رسیده است. چنین شرایطی به معنای آینده‌ای تیره و تار برای صنعت سینماست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size