پاسخگویی مدیران گوگل درباره بزرگ‌ترین اخراج در تاریخ 25 ساله این شرکت

بسیاری نحوه اخراج کارکنان گوگل را که بعضا حتی سابقه 15 سال کار در این شرکت را داشته‌اند، مورد انتقاد قرار داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

چند روز پس از اینکه گوگل بزرگترین دور اخراج در تاریخ 25 ساله این شرکت را اعلام کرد، مدیران اجرایی آن از ایده کاهش مشاغل در این شرکت دفاع کردند و در جلسه روز دوشنبه 3 بهمن به سوالات شماری از کارکنان خود در این باره پاسخ دادند.

وب‌سایت «سی‌ان‌بی‌سی»، سه‌شنبه 4 بهمن در گزارشی محتوای فایل صوتی این جلسه را منتشر کرده و به نقل از ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل نوشت که مزایای مدیران گوگل نیز کاهش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، مدیرعامل گوگل از کارکنان حاضر در این جلسه خواسته است تا با انگیزه باقی بمانند زیرا گوگل با رقابت شدید در زمینه‌هایی مانند هوش مصنوعی مواجه است و در عین حال نیز تلاش دارد، به افکار عمومی و رسانه‌ها پاسخ دهد که چرا کارمندان این شرکت بدون اخطار قبلی، شغل خود را از دست داده‌اند.

شرکت گوگل، جمعه 30 آذر از حذف 12000 شغل که تقریبا معادل 6 درصد نیروی کار تمام وقت این شرکت است، خبر داد. برخی از کارکنان اخراج شده گوگل برای مدت طولانی در این شرکت اشتغال داشته و به تازگی ترفیع شغلی دریافت کرده بودند. آن‌ها تنها به دریافت یک ایمیل از شرکت با قطع دسترسی‌های خود به محیط کار و همکاران خود مواجه شدند.

بیش از 30000 مدیر در گوگل مشغول به کارند

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل درباره نحوه تصمیم‌گیری خود درباره اخراج گسترده کارکنان این شرکت، اعلام کرد که با بنیانگذاران و سهامداران اصلی، از جمله سرگئی برین و لری پیج و همچنین هیئت مدیره شرکت مشورت کرده است.

او همچنین گفته که رشد 41 درصدی درآمد این شرکت در سال 2021 میلادی سبب شده که گوگل تعداد زیادی نیروی کار به گمان این‌که این رشد در سال‌های بعدی نیز تداوم خواهد یافت استخدام کند، ولی آن روند ادامه نیافته است.

بنا به گفته مدیران اجرایی گوگل، 750 نفر از رهبران ارشد این شرکت در این پروسه اخراج گسترده کارکنان مشارکت داشته‌اند و تصمیم گیری برای اخراج چند هفته طول کشیده است.

فیونا سیکونه، مدیر منابع انسانی گوگل، نیز اعلام کرده که مدیران تصمیم‌گیر در این پروسه به نکاتی از جمله مناطقی که حضور گوگل در آن‌ها ضروری است، اما شرکت تعداد پرسنل زیادی در آن‌ها دارد، و همچنین مناطقی که کار در آن‌ها حیاتی نبود، را در نظر گرفته‌اند.

سیکونه همچنین گفته است که این شرکت مجموعه مهارت‌ها، تعداد سال‌های کاری و شاخص‌های بهره‌وری مانند سهمیه‌های فروش و عملکرد تاریخی کارکنان را در روند اخراج پرسنل خود مدنظر گرفته است.

شرکت آلفابت، شرکت مادر گوگل پیش‌تر اعلام کرده بود که فقط 80 درصد از پاداش‌های سال 2022 را در ماه ژانویه می‌پردازد و بقیه آن در ماه مارس یا آوریل پرداخت خواهد کرد. این در حالی است که در سال‌های قبل، پاداش کامل هر سال در ژانویه پرداخت می‌شد.

ناظران می‌گویند که این اخراج گسترده به‌‌دنبال روند عمومی ناشی از تمرکز گوگل روی فناوری هوش مصنوعی رخ داده است.

با این‌وجود، بسیاری نحوه اخراج کارکنان گوگل را که بعضا حتی سابقه 15 سال کار در این شرکت را داشته‌اند، مورد انتقاد قرار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید