بزرگترین کلونی مورچه روی زمین شش هزار کیلومتر وسعت دارد

این مورچه‌ها در سده‌های هجدهم و نوزدهم به همراه دریانوردان از آمریکای جنوبی به اروپا آمدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بزرگترین کلونی مورچه روی زمین موسوم به «اَبَرکلونی مورچه‌ آرژانتینی»، بیش از 6000 کیلومتر وسعت دارد و تخمین زده می‌شود که حدود 307 میلیون مورچه در آن زندگی می‌کنند.

این مورچه چنانکه از نامش پیداست اصالتا اهل آمریکای جنوبی است، اما بزرگترین کلونی خود را در جنوب اروپا ایجاد کرده است، که بر اساس محاسبات حشره‌شناسان از شمال ایتالیا تا جنوب فرانسه تا سواحل غربی اسپانیا وسعت دارد.

این مورچه‌ها در سده‌های هجدهم و نوزدهم به همراه دریانوردان از آمریکای جنوبی به اروپا آمدند. اولین بار که این مورچه در اروپا مشاهده شد سال 1847 بود. دانشمندان می‌گویند سری اول این مورچه‌ها در جزیره مَدی‌یِرا در اقیانوس اطلس متعلق به پرتغال پای بر خاک اروپا گذاشتند.

مورچه‌های آرژانتینی به سرسختی در عین انعطاف‌پذیری و همچنین رفتار تهاجمی شهرت دارند. در تمام پانزده کشوری که کلونی‌های آنها مشاهده شده است، مورچه‌های بومی را یا به زور بیرون کرده‌اند یا بالکل آنها را نابود کرده‌اند.

یکی از موارد مهمی که مورچه‌های آرژانتینی ساکن اروپا را از قوم و خویش‌های‌شان در آمریکای جنوبی متمایز می‌کند، این است که آنها در کلونی‌های خود بیش از یک ملکه دارند.

چندملکه‌گی یکی از ویژگی‌های مورچه‌های آرژانتینی مدیترانه‌ای است، که باعث شده با تخم‌گذاری سریع و گسترده بتوانند جمعیت خود را افزایش داده و اندازه کلونی خود را به سرعت گسترش دهند.

برخی دانشمندان بر این باورند که ابرکلونی مورچه آرژانتینی بسیار بزرگتر از آن چیزی است که عموما تصور می‌شود، و گستره آن فراتر از حوزه مدیترانه می‌رود.

یکی از دلایلی که آنها برای این باور خود مطرح می‌کنند این است که هنگامی که در جریان یک آزمایش عده‌ای مورچه‌های آرژانتینی از سراسر دنیا در کنار یکدیگر قرار داده شدند، رفتار خصمانه نسبت به یکدیگر نشان ندادند.

این در حالی است که مورچه‌ها، حتی مورچه‌های هم‌نوع، اگر متعلق به یک کلونی نباشند، در برخورد با یکدیگر تهاجمی رفتار می‌کنند. بر این اساس، برخی دانشمندان فکر می‌کنند که ابرکلونی مورچه‌های آرژانتینی به سراسر جهان گسترش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم