اسکارلت پیمپرنل؛ سرنمونه ابرقهرمانان ادبیات و سینمای جهان

اسکارلت پیمپرنل یک نجیب‌زاده سوسول‌مآب انگلیسی است که آلترایگو یا شخصیت دیگر وی اسکارلت پیمپرنل دلاور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سوپرمن، بتمن، اسپایدرمن، واندر وومن و بسیاری دیگر از ابرقهرمان‌های تاریخ ادبیات و سینمای مدرن جهان ریشه در آفرینش یک بانوی تبعیدی مجارستانی به بریتانیا دارند که اولین ابرقهرمان ادبیات را به وجود آورد.

بارونس اورتسی نجیب‌زاده‌ای مجارستانی بود که در میانه قرن نوزدهم هنگامی که هنوز کودکی بیش نبود، مجبور شد برای فرار از تبعات ناآرامی‌های انقلاب کمونیستی، از زادگاه خود به همراه خانواده‌اش به لندن مهاجرت کند. او سال‌ها بعد در کشور جدید خود شخصیت «اسکارلت پیمپرنل» را خلق کرد.

اسکارلت پیمپرنل که اولین بار در رمانی به همین نام در سال 1905به دنیا معرفی شد، یک نجیب‌زاده سوسول‌مآب انگلیسی قرن هجدهمی با نام واقعی سر پرسی بلیکنی است که آلترایگو یا شخصیت دیگر وی اسکارلت پیمپرنل دلاور است.

مجموعه داستان‌های اسکارلت پیمپرنل عموما در جریان انقلاب کبیر فرانسه روی می‌دهد، که در آنها قهرمان داستان به صورت مخفیانه به آن سوی کانال مانش می‌رود تا نجیب‌زادگان فرانسوی که در معرض خطر اعدام با گیوتین قرار دارند را طی عملیات‌های خارق‌العاده نجات دهد.

قهرمان پس از انجام هر عملیات نجات، یک کارت ویزیت شخصی از خود بر جای می‌گذارد که در حقیقت امضای او پای کار است. روی این کارت یک گل سرخ کوچک یا همان اسکارلت پیمپرنل نقش شده است، که قهرمان نام خود را از آن می‌گیرد.

اورتسی در داستان‌های خود عناصر ادبی که از قبل موجود بود، مانند زندگی دوگانه و توانایی‌های ویژه را اقتباس کرد، و آنها را به هویت مخفی و اعمال ماجراجویانه پیوند زد تا اولین ابرقهرمان تاریخ ادبیات را خلق کند.

دو سه دهه بعد در اواخر دهه 1930، هنگامی که انتشار «کمیک‌بوک»ها در قطع گسترده آغاز شد، بسیاری نویسندگان از ایده‌های بارونس اورتسی برای خلق ابرقهرمانان خود بهره گرفتند.

استن لی، نویسنده، خالق برخی از مشهورترین ابرقهرمان‌های تاریخ ادبیات و سینما همچون اسپایدرمن، و یکی از بنیانگذاران کمپانی مشهور «مارول کامیکس»، سال‌ها پیش در مصاحبه‌ای به این موضوع اذعان کرد و گفت: «اسکارلت پیمپرل اولین ابرقهرمانی است که با او آشنا شدم. او را می‌توان اولین ابرقهرمان داستانی نامید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم