انیماتور افسانه‌ای ژاپنی هایائو میازاکی به فیلمسازی بازمی‌گردد

میازاکی پس از ساخت «باد برمی‌خیزد» در سال 2013 اعلام بازنشستگی کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هایائو میازاکی، انیماتور افسانه‌ای ژاپنی، پس از حدود یک دهه غیبت از عرصه‌ فیلمسازی، قرار است با پروژه‌ای تحت عنوان «چگونه زندگی می‌کنی؟» سال آینده به سینماهای جهان بازگردد.

«استودیو جیبلی»، که در سال 1985 توسط میازاکی و چند انیماتور دیگر برای تولید کارتون‌های خاص خودشان تاسیس شد، هفته پیش اعلام کرد میازاکی قرار است در تابستان آینده این کارتون را روی پرده ببرد. او پس از ساخت «باد برمی‌خیزد» در سال 2013 اعلام بازنشستگی کرده بود.

کارتون جدید بر اساس کتابی به قلم گنزابورو یوشینو که در سال 1937 نوشته شده، ساخته شده است. این کتاب داستان یک پسربچه پانزده‌ساله را روایت می‌کند که به سفر آفاق و انفُس می‌رود، و عمویش که درگذشته، از طریق یک دفتر خاطرات با او مکاتبه می‌کند و به او پند و اندرز می‌دهد.

میازاکی یک از هواداران پر و پا قرص کتاب یوشینو است، و در سال 2017 اعلام کرد همیشه دوست داشته این کتاب را برای سینما اقتباس کند. ترجمه انگلیسی کتاب برای اولین بار در سال 2021 با مقدمه‌ای از نویسنده مشهور نیل گیمن منتشر شد.

«چگونه زندگی می‌کنی؟» با دو صدا روایت می‌شود. صدای اصلی متعلق به کوپر، پسربچه پانزده‌ساله است که پس از مرگ پدرش باید با تغییر و تحولات دشوار زندگی دست و پنجه نرم کند.

در خلال داستان زندگی کوپر، صدای عموی او را از داخل دفتر خاطرات می‌شنویم که درباره پرسش‌های بزرگ زندگی به او درس می‌دهد، و هنگامی که کوپر سر راه سفرش با مشکلات مواجه می‌شود، عمویش از آن جهان به او راهکار می‌دهد.

کوپر، که نامش ظاهرا برگفته از ستاره‌شناس بزرگ اروپایی دوران رنسانس «کوپرنیک» است، در طول داستان ستاره‌ها را بررسی می‌کند و از اکتشافات خود درباره زمین، آسمان و طبیعت انسانی بهره می‌گیرد تا برای خودش به این سؤال پاسخ دهد که چگونه زندگی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید