تحولی تازه در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر

دانشمندان توانستند 2.5 مگاژول انرژی تولید کنند که 120 درصد 2.1 مگاژول انرژی مورد استفاده برای انجام آزمایش بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان موفق شدند طی فرایندی واکنش همجوشی هسته‌ای ایجاد کنند که انرژی تولیدی آن بیش از انرژی مصرفی آن است، و بدین ترتیب برای اولین بار در تاریخ بشر به «سود انرژی» در زمینه همجوشی دست یافتند.

پژوهشگران «آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور» کالیفرنیا هفته پیش یک گلوله پلاسمای هیدروژن را با بزرگترین توپ لیزری جهان بمباران کردند تا واکنش همجوشی هسته‌ای رقم بزنند که به تولید انرژی منجر می‌شود. آنها توانستند 2.5 مگاژول انرژی تولید کنند که 120 درصد 2.1 مگاژول انرژی مورد استفاده برای انجام آزمایش بود.

کارشناسان می‌گویند نباید انتظار داشت که این فناوری یک‌شبه مشکل کمبود انرژی جهان را حل کند. انرژی اولیه مورد نیاز برای آغاز فرایند همجوشی هسته‌ای با اهداف مصرفی هنوز هم سرسام‌آور است. به علاوه، هنوز به ایجاد ماشین‌آلاتی نیاز هست که بتوانند واکنش هسته‌ای را با بهای مناسب به برق تبدیل کرده و آن را در شبکه برق قرار دهند.

دانشمندان می‌گویند ساخت دستگاه‌هایی که به اندازه کافی بزرگ باشند تا نیروی همجوشی را در مقیاس مصرفی آزاد کنند، به موادی نیاز دارد که تولید آنها فوق‌العاده دشوار است. علاوه بر این، همجوشی نوترون‌هایی ایجاد می‌کند که فشار زیادی بر تجهیزات وارد می‌آورند، به طوری که می‌توانند آنها را از بین ببرند.

با این حال، ابتکار اخیر پیشرفت بزرگی در زمینه جستجو برای انرژی‌های پاک، ارزان و تجدیدپذیر است، و دولت‌هایی که به دنبال سرمایه‌گذاری برای جایگزینی سوخت‌های فسیلی هستند، آن را بسیار جدی خواهند گرفت.

ایالات متحده، فدراسیون روسیه و کشورهای مختلف اروپایی مدت چندین دهه است که میلیاردها دلار برای توسعه فرایندی به منظور دستیابی به سود انرژی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

با نظر به کشف اخیر در کالیفرنیا، وزارت انرژی ایالات متحده هفته پیش بیانیه‌ای صادر کرد و آن را پیشرفتی عظیم در مسیر جستجوی منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر نامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size