افزایش نگران‌کننده بیماری‌های تنفسی واگیردار در اروپا

سالانه به‌طور معمول بین 5 تا 15 درصد جمعیت جهان به آنفولانزا مبتلا می‌شوند، که به حدود 650000 مورد مرگ و میر منجر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«سازمان بهداشت جهانی» اعلام کرد در حالی که نگرانی‌ها بابت «ویروس کرونا» کماکان به قوت خود باقی است، بیماری‌های تنفسی واگیردار مثل «آنفولانزا» و «ویروس سنسیشیال تنفسی» یا «آر.اس.وی» در فصل جاری در قاره اروپا افزایشی نگران‌کننده یافته‌اند.

به گفته این سازمان، در حال حاضر ویروس‌های آنفولانزای نوع الف و ب در اروپا در حال گسترش هستند. ویروس‌ نوع الف در میان تمام گروه‌های سنی به‌ویژه در کودکان مدرسه‌ای شایع می‌شوند، و در افراد مسن و مبتلایان به بیماری‌های مزمن معمولاً باعث تشدید بیماری می‌شوند.

سالانه به‌طور معمول بین 5 تا 15 درصد جمعیت جهان به آنفولانزا مبتلا می‌شوند، که 3 تا 5 میلیون مورد آنها آنفولانزای شدید است و به حدود 650000 مرگ و میر منجر می‌شود، که حدود هفتادهزار نفر از این موارد مرگ در قاره اروپا روی می‌دهند.

«آر.اس.وی» یک ویروس فصلی است که هر ساله در اروپا شایع می‌شود و به‌طور عمده در فصل‌های پاییز، زمستان و بهار (از اکتبر تا آوریل) به اوج خود می‌رسد، و یکی از علل اصلی عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی تحتانی در نوزادان و کودکان خردسال است.

علائم معمول آر.اس.وی آبریزش بینی، سرفه، عطسه، تب، خس خس سینه و کاهش اشتهاست. بیشتر موارد ابتلا به این ویروس طی یکی دو هفته خود به خود برطرف می‌شوند، اما آر.اس.وی می‌تواند باعث عفونت‌های شدیدتری مانند برونشیولیت، ذات‌الریه، التهاب لوله‌های ریز هوا ریه، و عفونت ریه‌ها شود.

بر این اساس، سازمان بهداشت جهانی تمام افراد، به ویژه افرادآسیب‌پذیر از لحاظ سلامتی، شامل سالخوردگان، زنان باردار، افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مثل بیماری قلبی هستند، و کارکنان بهداشتی را تشویق کرده تا خود را علیه آنفولانزای فصلی و کرونا واکسینه کنند.

به گفته این نهاد بین‌المللی، «اقدامات ساده اما مؤثر» همچون تمیز کردن مرتب دست‌ها، استفاده از ماسک‌های مناسب به‌ویژه در مکان‌های شلوغ و سربسته با تهویه ناکافی، و دوری از دیگران در هنگام ابتلا به ویروس‌های تنفسی نیز می‌توانند افراد را از ابتلا به این بیماری‌های محافظت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size