کشف مقبره فرعون توت‌عنخ‌آمون یکصدساله شد

آگاتا کریستی «ماجرای مقبره مصری» با شرکت هرکول پوآرو را با نظر به کشف مقبره توت‌عنخ‌آمون و وقایع اسرارآمیز حول آن به نگارش درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امسال دقیقا یکصد سال از کشف مقبره توت‌عنخ‌آمون، که گنج‌های خیره‌کننده‌اش نگاه‌ جهان را به مصر باستان متوجه و خود او را به مشهورترین فرعون و نماد شکوه مصر باستان تبدیل کرد، می‌گذرد.

توت‌عنخ‌آمون یازدهمین فرعون از دودمان هجدهم یا «پادشاهی نو» بود، و از 1333 تا 1327 قبل از میلاد مسیح بر مصر باستان حکومت کرد. او در کودکی به فرعونی رسید و در اواخر نوجوانی در حدود نوزده یا بیست‌سالگی درگذشت.

در 4 نوامبر 1922، هاوارد کارتر، مصرشناس بریتانیایی و تیم اکتشافی همراهش پس از پنج سال حفاری در «دره شاهان» بالاخره موفق شدند پله‌هایی که به مقبره وی منتهی می‌شد را پیدا کنند. این پله‌ها زیر آوار در نزدیکی ورودی مقبره رامسس ششم پنهان شده بود.

مقبره توت‌عنخ‌آمون، که از چهار سالن مجزا تشکیل شده بود، به طرزی معجزه‌آسا و بر خلاف دیگر مقبره‌های کشف شده فراعنه در منطقه، تقریباً به‌طور کامل سالم بود و از گزند حوادث سه‌هزار سال گذشته در امان مانده بود، به‌طوری که گنجینه‌های آن همه سر جای خود باقی مانده بودند.

باستان‌شناسان در مقبره فرعون جوان بیش از 5000 اثر باستانی گرانبها پیدا کردند که بسیاری از آنها پس از چندهزار سال در شرایط بسیار حساسی بودند و حرکت دادن آنها به مراقبت ویژه نیاز داشت. کشف این مجموعه اطلاعات ارزشمندی درباره مذهب، فرهنگ و آیین‌های مصریان باستان در اختیار باستان‌شناسان و مورخان قرار داد.

تاریخ‌نگاران فرهنگ عامه بر این باورند که کشف مقبره توت‌عنخ‌آمون، که در زمان خود به اسرار و افسانه‌ها پیرامون مصر باستان و فراعنه آن دامن زد و توجه جهان را به باستان‌شناسی جلب کرد، دلیل اصلی علاقه به مصر باستان در نزد مردم جهان در طول تاریخ مدرن بوده است.

این علاقه را می‌توان در ساخت فیلم‌های هالیوودی مشهور درباره فراعنه و همسران آنها و مومیایی‌ها و نفرین‌های باستانی مصری مشاهده کرد که هنوز هم محبوب هستند و پس از یک سده هنوز به وفور ساخته می‌شوند.

آگاتا کریستی، نویسنده بریتانیایی مشهور داستان‌های پلیسی، داستان کوتاه «ماجرای مقبره مصری» با شرکت هرکول پوآرو، کارآگاه افسانه‌ای را با نظر به کشف مقبره توت‌عنخ‌آمون و وقایع اسرارآمیز حول آن به نگارش درآورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size