طوفان خورشیدی زمان استقرار وایکینگ‌ها در کانادا را مشخص کرد

این درختان در زمانی که طوفان خورشیدی سال 993 روی داد، زنده بودند، و تشعشعات طوفان روی حلقه‌های رشد سالانه درون آنها منعکس شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

این حقیقت که وایکینگ‌ها حدود پانصد سال پیش از کریستف کلمب آمریکا را کشف کردند سال‌هاست مورد تایید قرار گرفته است، اما چیزی که تا همین اواخر هنوز مشخص نشده بود این بود که این مهاجران اسکاندیناویایی دقیقا چه زمانی در سواحل آمریکای شمالی مستقر شدند.

دانشمندان اخیرا با استفاده از تکنیک شگرف تاریخ‌یابی از طریق بررسی تاثیر طوفان خورشیدی روی کُنده‌های درخت‌های منطقه‌ای در شرق کانادا موفق شدند تاریخ دقیق سکونت‌گاه‌سازی وایکینگ‌ها را پیدا کنند، که سال 1021 میلادی است. این منطقه که سکونتگاه «لانس او مِدوز» نامیده شده، بین سال‌های 990 تا 1050 مورد استفاده وایکینگ‌ها بوده است.

پژوهش جدید افزایش غلظت‌ رادیوکربن اتمسفر در اثر پرتوهای کیهانی طی یک طوفان خورشیدی شناخته‌شده در سال 993 را بررسی کرد. این طوفان پالس بزرگی از تشعشعات ایجاد کرد که توسط درختان منطقه جذب شد. سه کُنده مورد تحقیق از درختان عرعر و صنوبر در سکونتگاه مذکور بریده شده‌اند، و قدمت آنها یک هزار سال پیش، یعنی 471 سال قبل از اولین سفر کلمب، به آمریکاست.

این درختان در زمانی که طوفان خورشیدی سال 993 روی داد، زنده بودند، و تشعشعات طوفان روی حلقه‌های رشد سالانه درون آنها منعکس شده است. هر سه کنده یک حلقه در سال طوفان خورشیدی و 28 حلقه پس از آن دارند، که نشان می‌دهد درختان در سال 1021 میلاد قطع شده‌اند.

این تاریخ به طرزی شگفت‌انگیز تواریخ یادشده در حماسه‌های ایسلندی را تایید می‌کند که طی آنها وایکینگ‌ها به رهبری لیف اریکسون کاروانی دریایی برای اکتشاف منطقه‌ای در شمال قاره آمریکا موسوم به «وینلند» می‌فرستند.

لیف پسر وایکینگ مشهور «اریک قرمزه» بود، که اولین سکونتگاه‌های وایکینگ‌ها در گرینلند را بنیان گذاشت. بر اساس حماسه‌های ایسلندی، لیف فردی بود که اولین سکونتگاه وایکینگی را در وینلند ساخت، که باور عمومی بر آن است که منطقه‌ای در سواحل نیوفاندلاند کانادا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size