بر سر «تیک آبی» توییتر در دوران ایلان ماسک چه می‌آید؟

کارشناسان می‌گویند ماسک در جریان معامله توییتر ممکن است مثل یکی از موشک‌های اسپیس‌اِکس خود، با سر روی مریخ سقوط کرده باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هنگامی که ایلان ماسک مدیریت «توییتر» را در دست گرفت، اعلام کرد هر کسی که خواهان دریافت «تیک آبی» در این شبکه اجتماعی است، می‌تواند با پرداخت آبونه به مبلغ 7.99 دلار در ماه، علاوه بر این نشان، به خدمات اضافه نیز دسترسی پیدا کند.

با این حال، هنوز چیزی از وعده‌های ماسک نگذشته بود که توییتر امکان ثبت نام برای تیک آبی را برای تمام متقاضیان جدید معلق کرد. این جریان از اوایل صبح جمعه هفته پیش آغاز شده است و کماکان ادامه دارد. بر اساس گفت‌وگوهای داخلی توییتر که رسانه‌ها به محتوای آن دست یافته‌اند، این تصمیم توییتر به منظور «رسیدگی به مشکلات جعل هویت» بوده است.

ماسک در یک جلسه درون‌سازمانی به کارکنان توییتر گفته بود که این شرکت مشکلات مالی عمیقی دارد، به‌طوری که احتمال «ورشکستگی» آن دور از ذهن نیست؛ و از کارکنان خود خواسته بود تا تلاش‌های‌شان برای درآمدزایی را افزایش دهند. طرح آبونه 7.99 دلاری برای تیک آبی ظاهرا به همین منظور ارائه شد.

به گفته مطبوعات، ماسک با این کار دروازه را به روی انواع و اقسام بازیگرانی که خواهان دریافت تیک آبی بودند باز کرد. اگرچه این علامت همیشه معیار دقیقی برای قضاوت درباره اعتبار صاحب حساب نبود، اما ابزار نسبتا قابل اعتمادی بود برای تشخیص اینکه کاربر واقعی است و مطالبش قابل پیگری است.

اینک رسانه‌ها گزارش می‌دهند که طرح جدید ماسک این الگو را شکسته و باعث ظهور حساب‌های جعلی با اخبار دروغین شده است. به عنوان مثال، اخیرا سر و کله حسابی با تیک آبی به نام کمپانی داروسازی مشهور «ایلای لیلی» در توییتر پیدا ‌شد که در توییتی به مردم وعده ارائه انسولین رایگان داد. این توییت بیش از 1500 مرتبه ریتوییت شد و حساب کاربری آن چندین ساعت فعال ماند، تا اینکه در نهایت توسط توییتر مسدود شد.

به گفته کارشناسان، برای ایلان ماسک که می‌خواست با هجوم «اخبار جعلی» به شبکه‌های اجتماعی مبارزه کند، این پدیده امری نامیمون است. آنها به کنایه می‌گویند به نظر می‌رسد که ماسک، که تجربه چندانی در دنیای رسانه‌‌ها ندارد، ممکن است مثل یکی از موشک‌های اسپیس‌اِکس خود، با سر روی مریخ سقوط کرده باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size