چگونه بروس لی از طریق سینما با نژادپرستی مبارزه کرد

واکنش سینمایی لی به نژادپرستی طنین قدرتمندی در میان مخاطبان سیاهپوست و سپس تمام جهان پیدا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دوران ظهور و اوج بروس لی، هنرمند رزمی‌کار مشهور سینمای جهان، با دوران تحولات بزرگ در آمریکا در رابطه با حقوق اجتماعی اقلیت‌ها از نژادهای متفاوت، شامل سیاهپوستان، آسیایی‌ها و سرخپوستان مصادف شد.

در این دوره که به ویژه سیاهپوستان در مبارزه با نژادپرستی دیرینه در آمریکا فعال بودند، بروس لی از طریق ترکیب هنرهای رزمی با سینمای سیاهپوستی، ژانر جدیدی ساخت که پیامی قویا سیاسی می‌فرستاد. واکنش سینمایی لی به نژادپرستی طنین قدرتمندی در میان مخاطبان سیاهپوست و سپس تمام جهان پیدا کرد.

«اژدها وارد می‌شود» (1973)، که فیلم تاریخ‌ساز بروس لی است، جیم کلی، بازیگر و رزمی‌کار مشهور سیاهپوست را نیز در نقش یک شخصیت قهرمان و معترض در خود جای داده است. او در این فیلم نقش ویلیامز، کهنه‌سرباز جنگ ویتنام را بازی می‌کند که به تورنومنت رزمی هان در هنگ‌کنگ دعوت می‌شود.

ویلیامز سر راه خود به هنگ‌کنگ، مورد تعرض دو پلیس نژادپرست آمریکایی قرار می‌گیرد، و با فنون رزمی آنها را خلع سلاح می‌کند و می‌گریزد. این صحنه اشاره‌ای به فیلم‌های سیاهپوستی اوایل دهه 1970 است، که در آنها قهرمان‌های سیاهپوست با استفاده از خشونت به حملات سفیدپوستان نژادپرست واکنش نشان می‌دادند. ویلیامز بعدا در جریان تورنومنت هان مرگی قهرمانانه را می‌پذیرد.

لی در آخرین فیلم خود «بازی مرگ» (1973)، که حین فیلمبرداری آن درگذشت و فیلم را ناتمام گذاشت، با اسطوره بسکتبال آمریکا کریم عبدالجبار همبازی شد. این فیلم به طور کامل دو ژانر رزمی و سیاهپوستی را ترکیب کرد و دو اقلیت بزرگ هدف نژادپرستی در آمریکا، یعنی آسیایی‌ها و سیاهپوستان را کنار یکدیگر قرار داد.

گرچه عمر بروس لی کوتاه بود، و خودش نتوانست جریانی که ساخته بود را توسعه بدهد، اما کسانی که بعد از وی آمدند بارها از این فرمول موفق برای فیلمسازی بهره گرفتند. مشهورترین نمونه آن شاید همکاری یک‌دهه‌ایِ جکی چان و کریس تاکر در مجموعه فیلم‌های اکشن-کمدی بسیار موفق «ساعت شلوغی» باشد، که پلیس هنگ‌کنگی را در کنار افسر پلیس قانون‌شکن لس‌آنجلسی قرار می‌دهد تا در کنار یکدیگر مبارزه کنند و جنایتکاران را به پیشگاه قانون بیاورند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size