نیویورکر: اصغر فرهادی با اتهامات جدید «سرقت ادبی» روبروست

فرهادی زمانی با این افراد در مقام معلم یا همکار در ارتباط بوده است، و سپس از ایده‌های آنها در آثار خود استفاده کرده بدون اینکه نامی از آنها ببرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجله «نیویورکر» در مقاله‌ای مفصل که در آن با برخی همکاران پیشین اصغر فرهادی، سینماگر مشهور ایرانی گفت‌وگو کرده، از قول آنها مدعی شده که فرهادی با اتهامات «سرقت ادبی» جدیدی روبروست.

فرهادی در حال حاضر منتظر اعلام تصمیم نهایی دادگاه در پرونده سرقت ادبی است که آزاده مسیح‌زاده، دانشجوی پیشین وی علیه او مطرح کرده است. مسیح‌زاده مدعی شده که فرهادی فیلم «قهرمان» خود را بر اساس مستندی ساخته است که او به عنوان تکلیف درسی در دوران دانشجویی در کلاس فیلمسازی فرهادی ارائه کرده بوده است.

به گزارش «نیویورکر»، اخیرا تعدادی از همکاران و شاگردان پیشین فرهادی نیز ادعاهای مشابهی مطرح کرده‌اند. به گفته آنها، فرهادی زمانی با آنها در مقام معلم یا همکار در ارتباط بوده است، و سپس از ایده‌های آنها در آثار خود استفاده کرده بدون اینکه نامی از آنها ببرد.

به عنوان نمونه، مصطفی پورمحمدی، یکی دیگر از دانشجویان پیشین فرهادی، به این مجله گفته که بر این باور است که فیلم «جدایی نادر از سیمین» فرهادی محصول سال 2012 تا حدی از فیلم کوتاهی الهام گرفته که خودش در سال 2009 در کارگاه فیلمسازی به استادی این کارگردان مشهور ساخته بوده است.

دو فیلم دارای خط داستانی مشابه هستند که در آن یک زن سرایدار شغل خود را از شوهرش پنهان می‌کند. نام پورمحمدی در عنوان‌بندی در فیلم فرهادی ذکر نشده است، و او مدعی است که فرهادی هرگز از او اجازه نگرفته و حتی به او اطلاع نداده که از داستانش استفاده خواهد کرد. فرهادی این ادعا را رد می‌کند.

مانی حقیقی، سینماگر مشهور ایرانی نیز که در مقام نویسنده و بازیگر با فرهادی همکاری کرده است، به «نیویورکر» گفته که فیلم «گذشته» فرهادی بر اساس رویدادی در زندگی خودش ساخته شده است. او مدعی شده فرهادی هرگز از وی اجازه استفاده از داستان زندگی او را نگرفته، و تنها زمانی او را در جریان گذاشته که از او خواسته در فیلم مذکور بازی کند.

حقیقی می‌گوید فرهادی در نهایت او را از فهرست بازیگران آن فیلم حذف کرد، و هیچ‌گاه منبع الهام داستان فیلم خود را در عنوان‌بندی و جاهای دیگر اعلام نکرد، و فقط گفت که فیلم از زندگی «یک دوست» الهام گرفته است. به گفته حقیقی، این مسائل باعث شد تا او برای همیشه قید همکاری با فرهادی را بزند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید