سنگ قبر چگونه در جوامع انسانی ظاهر شد؟

رومیان که در بسیاری موارد پیرو یونانیان بودند، به دلیل گسترش و نفوذ امپراطوری خود، استاندارد سنگ قبر آنها را در غرب رواج دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سنگ قبر هزاران سال است که در میان جوامع مختلف بشری در اقصی‌نقاط جهان رایج بوده است. معمولاً از سنگ ساخته می‌شود و نام متوفی، تاریخ تولد و مرگ وی را روی خود حکاکی‌شده دارد، و از آن به عنوان نشانگر مزار و کانونی برای عزاداری و بزرگداشت فرد درگذشته استفاده می‌شود.

در اوکراین و مولداوی مجسمه‌های سنگی متعددی از دوران نوسنگی به نام کتیبه که مربوط به تدفین‌های فرهنگ «کورگان» با قدمت حدود 5000 سال است، یافت شده است. علاوه بر این، روی برخی تپه‌ها نشانگرهای سنگی و چوبی عصر برنز وجود دارد.

یونانیان باستان مردم عادی و نخبگان را در گورهای نشان‌دار دفن می‌کردند. بقایای سنگ قبرهای وولچی‌های پیشارومی و سپس سنگ قبرهای رومی با مجسمه‌ها، نقش برجسته‌ها و کتیبه‌هایی که داستان‌هایی را روایت می‌کنند، هنوز در سراسر ایتالیا یافت می‌شوند.

اولین کتیبه‌هایی که اکنون به عنوان استاندارد برای سنگ قبر در غرب می‌شناسیم، و منقش به عبارت مشهور «فلانی اینجا آرمیده» هستند، از سنت یونانی آمده‌اند. رومیان که در بسیاری موارد پیرو یونانیان بودند، به دلیل گسترش و نفوذ امپراطوری خود، این استاندارد را در غرب رواج دادند.

زیبایی‌شناسی سنگ قبر نشانگر باورهای سازندگان آن است. نقش و نگارهای روی سنگ قبر نکات عموما منحصر به فردی درباره زمانی که سنگ قبر در آن ساخته شده، و جامعه‌ای که آن را ساخته است، و تصور آن جامعه از هویت ارزش‌ها و باورهای خود درباره زندگی و زندگی پس از مرگ به ما ارائه می‌دهد.

صنایع دستی و مواد مورد استفاده در ساخت سنگ قبر می‌تواند منعکس‌کننده جایگاه و اقتصادی اجتماعی متوفی باشد، به‌ویژه اگر این صنایع و مواد نادر باشند. کتیبه‌ها نشانه‌ای از سطح سواد جامعه هستند، و نقوش تزئینی می‌تواند نشان‌دهنده تعلقات مذهبی مردم باشد.

مهمترین دلیل ماندگاری سنگ قبر در بسیاری جوامع بشری، سفت و سخت بودن آن است، که می‌تواند آب و هوای بد و گذار زمان را تاب آورد، که خود نمودی از ماندگاری یاد متوفی در طول اعصار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size