ماهی شگفت‌انگیز با سری شفاف

چشم‌های شگفت‌انگیز این ماهی برای مقابله با ترفند پنهان‌کارانهٔ جانداران منطقه گرگ و میش اقیانوس تکامل یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماهی چشم‌بشکه‌ای که در اعماق تیره اقیانوس زندگی می‌کند، دارای سری شفاف است که به ماهی اجازه می‌دهد در عین محافظت از چشم‌هایش، میدان دید وسیعی برای نظارت بر طعمه خود داشته باشد.

در منطقه مشهور به «گرگ و میش» در عمق 600 تا 800 متری اقیانوس، ماهی چشم‌بشکه‌ای با ظاهر شگفت‌انگیز خود زندگی می‌کند. چشم‌های این ماهی همچون گوی‌های زمردین هستند که در سر شفاف ماهی جای گرفته‌اند.

این چشم‌های کروی بزرگ روی یک جفت لوله بلند و نقره‌ای مستقر شده‌اند که به هر سو می‌چرخد و ماهی را برای پیدا کردن غذا و دوری کردن از خطر کمک می‌کنند، و به همین خاطر هم این ماهی چشم‌بشکه‌ای نامیده شده است.

رنگ سبز چشم این ماهی، که در واقع از یک رنگدانه زرد ناشی می‌شود، به عنوان گونه‌ای عینک آفتابی عمل می‌کند. ماهی با استفاده از این رنگدانه زرد می‌تواند شکار خود را در محیط کم‌نور عمق اقیانوس بهتر ببیند.

از آنجایی که در عمق پهناور و بی‌حفاظ اقیانوس جایی برای پنهان شدن وجود ندارد، بسیاری از جانورانی که در این منطقه زندگی می‌کنند، دارای بدن‌‌های بی‌رنگ و شفاف هستند، که باعث می‌شود از دید شکارچیان محافظت شوند. نور آفتاب از درون بدن این‌ها می‌گذرد و سایه‌ای ایجاد نمی‌کند.

به نظر می‌رسد که چشم‌های شگفت‌انگیز ماهی چشم‌بشکه‌ای برای مقابله با این ترفند جانداران منطقه گرگ و میش تکامل یافته باشد. رنگدانه چشم این ماهی آن را توانا می‌کند تا بین نور خورشید و تابش نور طعمه تمایز قائل شود. این به چشم‌بشکه‌ای کمک می‌کند تا منظره‌ای واضح از جانورانی که سعی در پنهان کردن سایه خود دارند، به دست آورد.

به دلیل اینکه سر ماهی چشم‌بشکه‌ای شفاف است، این ماهی حتی می‌تواند چشمان خود را رو به بالا بچرخاند، که به این معناست که می‌تواند طعمه را در حالی که از بالای سرش به سوی عمق آب حرکت می‌کند، دنبال کند تا وقتی که طعمه جلوی دهانش برسد، و آن را ببلعد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید