مصریان باستان با کمک رود نیل اهرام جیزه را ساختند

مصریان باستان با استفاده از رود نیل گونه‌ای «آسانسور هیدرولیکی» برای حمل مصالح لازم به منظور ایجاد اهرام ساخته بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اهرام مشهور مصر در جیزه امروزه حدود هفت کیلومتر با رود نیل فاصله دارند، اما پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که این رودخانه بزرگ به مدت چندین هزار سال از کنار جایی می‌گذشته که اهرام در آن ساخته شدند، و مصریان باستان با استفاده از جریان این رود توانستند هرم‌های خوفو، خوفر و منکاور را بسازند.

حفاری‌های جدید نشان داده که یک شاخه رود نیل تا حدود سه هزار سال پیش در جیزه سرازیر بوده است، و مصریان باستان از طریق ساختن کانال‌ها و آبراهه‌‌های متعدد روی این شاخه توانسته بودند گونه‌ای «آسانسور هیدرولیکی» برای حمل مصالح لازم به منظور ساخت اهرام استفاده کنند.

شواهد چینه‌شناسی در دشت خشک جیزه آثاری از لایه‌های سنگی و رسوبی را آشکار کرده که بستر این شاخهٔ اینک ناپدیدشدهٔ رود نیل را تشکیل می‌دادند. دانشمندان این شاخه رود را به نام هرم بزرگ «شاخه خوفو» نامیده‌اند.

آنها آثار افزایش و کاهش سطح آب شاخه خوفو را از حدود 8000 سال پیش از آغاز سلسله‌های باستانی مصری ردیابی و نتایج آزمایش خود را با سایر سوابق تاریخی مقایسه کردند.

بازسازی 8000 ساله سطح شاخه خوفو باعث شد دانشمندان بتوانند درک بهتری از توپوگرافی رود نیل در دوران باستان در جیزه پیدا کنند. چیزی که آنها فهمیدند این بود که شاخه خوفو در زمان پادشاهی خوفو، خفر و منکاور سطح آب بالایی داشت که باعث شد حمل و نقل مصالح به مجتمع هرمی جیزه تسهیل شود.

با این حال، در دوران پادشاهی توت‌آنخ‌آمون در فاصله سال‌های 1349 تا 1338 قبل از میلاد، سطح شاخه خوفو به تدریج کاهش یافت تا اینکه در پایان سلسله مذکور به پایین‌ترین سطح خود در 8000 سال گذشته رسید.

نکته جالب اینجاست که پایین آمدن سطح آب شاخه خوفوی رود نیل را نشانگرهای شیمیایی یافت‌شده در دندان‌ها و استخوان‌های مومیایی‌های باستانی تایید کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size