چرا جری لوئیس و دین مارتین از هم جدا شدند؟

لوئیس در نقش شخصیت «بانمک» و مارتین در نقش شخصیت «جذاب» این زوج کمدین آمریکایی ظاهر می‌شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جری لوئیس و دین مارتین در میانه قرن بیستم زوج هنری آمریکایی بسیار مشهوری بودند که به مدت یک دهه با هم روی صحنه و جلوی دوربین رفتند، و در این مدت در اکثر نقاط جهان از جمله ایران شناخته‌شده و محبوب بودند.

آنها کار خود را روی صحنه در 25 ژوئیه 1946 آغاز کردند. لوئیس در نقش شخصیت «بانمک» و مارتین در نقش شخصیت «جذاب» این زوج کمدین ظاهر می‌شدند. طی ده سال آنها شانزده فیلم با هم ساختند و برنامه‌های روی صحنه و رادیویی و تلویزیونی بسیاری اجرا کردند.

در اوج محبوبیت، بین لوئیس و مارتین اختلاف افتاد و این دو را از هم دور کرد، به‌طوری که سر صحنه فیلم آخرشان «بزن بریم هالیوود» (1956) اصلا با هم حرف ‌نزدند. آنها برنامه خداحافظی‌شان را دقیقا ده سال پس از آغاز کار با یکدیگر، در کوپاکابانای نیویورک اجرا کردند، و پس از آن برای همیشه از هم جدا شدند.

در این مدت لوئیس و مارتین هرکدام به راه هنری خود رفتند و در مسیری که انتخاب کردند موفق شدند. لوئیس به بازی کردن در نقش‌های کمدی ادامه داد، و مارتین در نقش‌های اول دراماتیک بعضا با مایه‌های کمیک ظاهر می‌شد. هر دو هم شوهای روی صحنه و تلویزیونی خود را داشتند.

در سال 1976، فرانک سیناترا، هنرپیشه و خواننده مشهور و دوست مشترک آنها، تلاش کرد این دو را پس از بیست سال جدایی به‌طور غافلگیرانه آشتی دهد. او حین برنامه زنده خود که از تلویزیون پخش می‌شد، مارتین را در رختکن پنهان کرد و لوئیس به صحنه آورد. سپس مارتین روی صحنه آمد، به سوی لوئیس رفت، او را در آغوش گرفت و بوسید، و تماشاگران سر پا ایستادند و ابراز احساسات کردند. لوئیس که غافلگیر شده بود، خطاب به سیناترا گفت: «ای عوضی!»

بعد لوئیس رو به مارتین کرد و خیلی عادی گفت: «خب، چطورایی؟» مارتین جواب داد: «اِی، گمونم بیست سالی می‌شه همدیگه رو ندیدیم.» لوئیس در پاسخ گفت: « می‌دونی، کلی شایعه ساخته بودن که من و تو از هم جدا شدیم. اولش باور نکردم، ولی امشب وقتی اومدم رو صحنه و تو اونجا نبودی نزدیک بود باور کنم!»

به‌رغم این آشتی اجباری، بیش از یک دهه طول کشید تا لوئیس و مارتین به کلی اختلافات گذشته را فراموش کنند. هنگامی که مارتین پسرش را در سال 1987 در یک سانحه از دست داد، لوئیس برای دلداری نزد وی رفت، و از آن زمان تا مرگ مارتین در سال 1995 این دو با هم دوست ماندند. لوئیس در 2017 درگذشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید