ثور؛ بلندترین صخره جهان

فتح ثور فرایندی بسیار سخت بود که بیش از 33 روز طول کشید، و شامل حمل بیش از نیم تن غذا، لوازم و سوخت در شرایط فوق دشوار بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صخره «ثور» (Thor) که به اسم خدای اسکاندیناوی رعد و برق نام‌گذاری شده است، در پارک ملی آیوئه‌تاک در جزیره بافین در شمال کانادا قرار دارد، و به عنوان بلندترین صخره جهان شناخته می‌شود.

این صخره که به‌رغم دورافتادگی‌ بعیدش از مراکز تمدن، یکی از سایت‌های محبوب صخره‌نوردی در سطح جهان است، بیش از 1250 متر ارتفاع دارد، و شیب عمودی آن رو به بیرون است و در زاویه 105 درجه قرار می‌گیرد، که صعود از آن را بسیار دشوار می‌کند.

صخره‌نوردان سراسر جهان بیش از سی بار تلاش کردند از ثور بالا بروند، اما شکست خوردند، تا اینکه سرانجام یک تیم چهار نفره آمریکایی توانست این صخره را در سال 1985 فتح کند. این فرایندی بسیار سخت بود که بیش از 33 روز طول کشید، و شامل حمل بیش از نیم تن غذا، لوازم و سوخت در شرایط فوق دشوار بود.

ثور همچنین مکانی محبوب برای پرش‌های چتری و پاراگلیدری است، اگرچه به دلیل دشواری فرستادن نیروهای امدادی به چنین مکان دوردستی، مقامات محلی پریدن از آن را ممنوع کرده‌اند، و پرش‌کنندگان در حقیقت قانون‌شکنی می‌کنند.

پارک آیوئه‌تاک که صخره ثور در آن واقع شده، توپوگرافی منحصر به فردی دارد، که از قله‌های گرانیتی و یخچال‌های درخشنده مشرف به دره‌های توندرایی و فیوردهایی با دیواره شیب‌دار تشکیل شده است که در آنها ناروال‌ها و فک‌های حلقه‌دار زندگی می‌کنند.

آیوئه‌تاک واژه‌ای است بومی به معنای «سرزمینی که یخ آن هرگز آب نمی‌شود». این پارک که دارای مناظری چشمگیر است که در آن صحراهای قطبی، زمین‌های یخ‌زده، یخچال‌ها و فیوردها فراوان هستند، به عنوان یکی از آخرین مکان‌های بکر بزرگ جهان شناخته می‌شود.

در کنار صخره ثور، کوه «اَسگارد» (Asgard)، که هم‌نام منزل‌گاه خدایان در اساطیر اسکاندیناوی است، یکی دیگر از ویژگی‌های چشمگیر آیوئه‌تاک است. آنهایی که اهل سینما هستند، شاید این کوه را از فیلم «جاسوسی که دوستم داشت» به خاطر بیاورند، که در ابتدای آن جیمز باند، جاسوس افسانه‌ای، با چتر نجات منقش به پرچم بریتانیا از این کوه پایین می‌پرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size