سلمان رشدی؛ نویسنده‌ای در سبک پسااستعماری

رابطه‌ استعمار با دین و درگیری‌های مذهبی مداوم میان هندوها و مسلمانان پس از استقلال از حوادث تاثیرگذار بر نگرش و نگارش رشدی بوده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی که روح‌الله خمینی، رهبر پیشین ایران وی را بابت نگارش کتاب «آیات شیطانی» به جرم «ارتداد» به مرگ محکوم کرد، و اخیرا در نیویورک توسط یک جوان متعصب مذهبی لبنانی‌الاصل هدف حمله تروریستی قرار گرفت، در اصل نویسنده‌ای در سبک «پسااستعماری» است.

آثار رشدی، اعم از رمان، مقاله و داستان کوتاه، با مشکلات روانی و هویتی مردمان «جهان‌سومی» در عصر «جهانی شدن» دست و پنجه نرم می‌کند. دغدغه‌ عمده‌ رشدی در آثارش برخورد فرهنگ شرق با غرب، مهاجرت، گسست فرهنگی-روانی، و نقش مذهب در زندگی انسان است. بر همین مبنا، اکثر رمان‌های او در شبه‌قاره‌ هند و در اروپا در میان کاراکترهای سرگردانی می‌گذرد که دچار بحران هویت و اخلاق هستند.

رشدی خود متولد 19 ژوئن 1947 در بمبئی است که در آن زمان هنوز جزو مستعمرات بریتانیای کبیر بود. هند و پاکستان کمی بعد از تولد وی از بریتانیا استقلال یافته و سپس از هم جدا شدند. بر این مبنا رابطه‌ استعمار با دین، وقایعِ پیآمد استقلال شبه‌قاره‌ هند از بریتانیا، و درگیری‌های مذهبی مداوم میان هندوها و مسلمانان از حوادث و جریان‌های تاثیرگذار بر نگرش و نگارش رشدی بوده‌اند.

رشدی کشمیری‌‌تبار است و در خانواده‌ای مسلمان به دنیا آمده است. او تحصیلات خود را در هندوستان و انگلستان پی گرفت. تا به امروز چهار مرتبه ازدواج کرده که هر چهار بار به طلاق منتهی شده است. وی بخشی از زندگی خود را در هند و بخشی دیگر را در انگلیس گذرانده و از سال 2000 ساکن آمریکا بوده است.

رشدی در طول دوران فعالیتش دریافت‌کننده‌ جوایز ادبی و القاب اجتماعی و مقام‌های علمی بسیاری بوده است. در سال 2007 ملکه الیزابت دوم به او لقب «سِر» داد؛ و در سال 2008 مجله «تایمز» او را در لیست پنجاه نویسنده‌‌ بزرگ بریتانیایی از سال 1945 در رتبه‌ سیزدهم قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size