درباره جزایر شبح‌وار چه می‌دانیم؟

جزایر شبح‌وار عموماً از گزارش‌های دریانوردان اعصار کهن که در حال کاوش مناطق جدید بوده‌اند سرچشمه می‌گیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«جزایر شبح‌وار» (phantom islands) جزیره‌هایی هستند که زمانی ادعا شده وجود داشته‌اند و حتی در نقشه‌ها نیز گنجانده شده‌اند، اما بعداً مشخص شده که وجود خارجی ندارند. برخی از این جزیره‌ها چندین سده روی نقشه‌های معتبر باقی ماندند.

برخلاف «جزایر گمشده»، که ادعا می‌شود زمانی وجود داشته‌اند اما دریا آنها را بلعیده است یا ‌طور دیگری نابود شده‌اند، جزیره شبح‌وار جزیره‌ای است که ابتدا ادعا می‌شود وجود داشته، اما بعداً مشخص می‌شود که اصلا وجود نداشته است.

جزایر شبح‌وار عموماً از گزارش‌های دریانوردان اعصار کهن که در حال کاوش مناطق جدید بوده‌اند سرچشمه می‌گیرند، و معمولاً نتیجه خطاهای ناوبری، مشاهدات اشتباه، اطلاعات غلط و تأییدنشده، یا ساختگی عمدی هستند.

برخی از این جزایر ممکن است کاملاً خیالی بوده باشند، مانند «جزیره شیاطین» در نزدیکی نیوفاندلند، که احتمالا بر اساس افسانه‌های محلی درباره یک جزیره جن‌زده باشد. جزیره «های‌برزیل» نیز گاهی اوقات در نقشه‌های غرب ایرلند به تصویر کشیده شده، اما تمام گزارش‌ها درباره آن خیالی بوده است.

پیتیاس، کاشف یونانی قرن چهارم قبل از میلاد گزارش داد که جزیره‌ای به نام «تول» در شمالِ دوردست را کشف کرده، اما در طول اعصار اطلاعات مربوط به مکان ادعایی آن گم شده است. از آن زمان کاوشگران و جغرافیدانان حدس می‌زنند که تول احتمالا مجمع‌الجزایر شتلند، ایسلند، یا اسکاندیناوی بوده، یا اصلا وجود نداشته است.

برخی از جزایر شبح‌وار به دلیل موقعیت‌یابی معیوب جزایر واقعی یا سایر خطاهای جغرافیایی به وجود آمده‌اند. مثلا، جزیره‌ای که «پیپس» نامیده شد، در اثر شناسایی اشتباه مجمع‌الجزایر فالکلند به وجود آمد. شبه‌جزیره «باخا کالیفرنیا» و شبه‌جزیره «بنکس» در نیوزیلند ابتدا به صورت جزایر مستقل در برخی نقشه‌های اولیه ظاهر شدند، اما بعداً مشخص شد که به سرزمین اصلی خود متصل هستند.

یک نمونه جالب از جزایر شبح‌وار، جزیره «فلیپو» در دریاچه سوپریور میان آمریکا و کاناداست. این جزیره تکراری آشکار از جزیره «رویال» است، که سالیان سال روی نقشه‌های کاشفان ظاهر می‌شد، و حتی به نقطه‌عطفی برای مرز ایالات متحده و سرزمینی که بعدا کانادا شد، تبدیل می‌شد. با این حال، نقشه‌برداری‌های بعدی نشان داد که این جزیره وجود خارجی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید