نهنگ‌های قاتل یک قایق را در سواحل پرتغال غرق کردند

این پستانداران غول‌پیکر موجوداتی بازیگوش هستند و برخی از آنها از روی کنجکاوی به قایق‌ها نزدیک می‌شوند تا با آنها بازی کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروهی از اورکاها که به «نهنگ قاتل» نیز مشهور هستند، اخیرا در چند کیلومتری سواحل پرتغال به یک قایق بادبانی با پنج سرنشین حمله کرده و آن را غرق کردند. کسی در این حادثه آسیب ندید و سرنشینان قایق را یک کشتی ماهیگیری نجات داد.

نیروی دریایی پرتغال در بیانیه‌ای اعلام کرد که این گونه برخوردها میان انسان‌ها و اورکاها عمدتاً به‌دلیل رفتار کنجکاوانه اورکاهای نوجوان رخ می‌دهد، که جذب سازه‌های شناور متحرک و پر سر و صدا مانند سکان و پروانه قایق می‌شوند.

اورکاها اغلب در فصل تابستان به سواحل پرتغال می‌آیند تا از ماهی‌های تن که در اطراف تنگه جبل‌الطارق زندگی می‌کنند، تغذیه کنند. آنها گرچه شکارچیان زبده‌ای هستند، اما به ندرت خارج از اسارت به انسان حمله می‌کنند. با این حال، این اولین مرتبه نیست که اورکاها در دریا به قایقی حمله کرده‌اند، گرچه ظاهرا این اولین باری بوده که آنها یک قایق را غرق می‌کنند.

حملات اورکاها به قایق‌ها در سواحل پرتغال از سال 2020 افزایش یافته است. مقامات سه اورکای نوجوان را شناسایی کرده‌اند که گمان می‌رود در آغاز این حملات مقصر بودند. طبق مشاهدات، این اورکاها بدنه و سکان قایق‌های بادبانی را هدف قرار می‌دهند.

در این سال اورکاها طی شش ماه چهل مرتبه به قایق‌ها در سواحل اسپانیا و پرتغال حمله کردند و حملات از آن زمان تاکنون ادامه داشته است. طی یکی از این حملات، زوجی بریتانیایی چندین کیلومتر دورتر از سواحل پرتغال در دریا سرگردان شدند.

دانشمندان می‌گویند این احتمال وجود دارد که این حملات در حقیقت یک عمل تهاجمی نباشد. به گفته آنها، این پستانداران غول‌پیکر موجوداتی بازیگوش هستند و برخی از آنها از روی کنجکاوی به قایق‌ها نزدیک می‌شوند تا با آنها بازی کنند.

نهنگ‌های قاتل نر بالغ گاهی می‌توانند تا هشت متر رشد کنند، و وزن‌شان به 5500 کیلوگرم می‌رسد. این بدان معنی است که «بازی» آنها می‌تواند برای انسان‌ها ترسناک و خطرناک باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید