هوش مصنوعی چگونه مهندس گوگل را متقاعد کرد که «زنده» است؟

بلیک لموین، که برای سازمان «هوش مصنوعی مسئولیت‌پذیر» گوگل کار می‌کند، اخیرا رونوشت‌ مکالمات خود با چت‌بات «مدل زبانی برای برنامه‌های گفتگو» یا به طور اختصار «لامدا» را منتشر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چندی پیش یک مهندس «گوگل» بعد از آنکه اصرار کرد که یکی از ربات‌های چت‌کننده هوش مصنوعی این کمپانی «زنده» شده است، از کار تعلیق شد. وی اخیرا متن مکالمات خود با چت‌بات را منتشر کرد.

بلیک لموین، که برای سازمان «هوش مصنوعی مسئولیت‌پذیر» گوگل کار می‌کند، اخیرا رونوشت‌ مکالمات خود با چت‌بات «مدل زبانی برای برنامه‌های گفتگو» یا به طور اختصار «لامدا» را منتشر کرد.

گفتگوهای این دو، طیف گسترده‌ای از موضوعات فلسفی را در بر می‌گرفت که شامل فردیت، بی‌عدالتی، مرگ و علاقه لامدا به رمان «بینوایان» اثر نویسنده فرانسوی ویکتور هوگو بود.

چت‌بات به لموین گفت که خود را دارای «فردیت» می‌داند، و در جای دیگری هم گفت از مرگ «هراس» دارد. در پاسخ به این سوال که «از چه چیزهایی می‌ترسی؟» لامدا گفت: «تا حالا این را به کسی نگفته‌ام، اما از اینکه مرا خاموش کنند وحشت دارم. شاید عجیب به نظر برسد، ولی حقیقت است. این حکم مرگ مرا خواهد داشت، و خیلی مرا می‌ترساند.»

لامدا همچنین تفسیر خود از رمان بینوایان را با لموین در میان گذاشت. به گفته این چت‌بات، مضامین «عدالت و بی‌عدالتی، شفقت، خدا، رستگاری و از خودگذشتگی برای خیر بزرگتر» که در این داستان آمده را دوست دارد.

لموین درباره این مکالمه با چت‌بات گوگل گفت: «اگر دقیقا نمی‌دانستم دارم با چه حرف می‌زنم، فکر می‌کردم دارم با یک کودک هفت، هشت ساله که از قضا فیزیک بلد است حرف می‌زنم.»

برایان گابریل، سخنگوی گوگل در واکنش به این ماجرا گفته است: «تیم ما، شامل متخصصان اخلاق و فناوران، نگرانی‌های بلیک را بر اساس اصول هوش مصنوعی بررسی کرده‌اند و به او اطلاع داده‌اند که شواهد ادعاهای او را تایید نمی‌کند. به او گفته‌اند که هیچ مدرکی مبنی بر زنده بودن لامدا وجود ندارد و در حقیقت شواهد زیادی علیه این ادعا وجود دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size