بَنْف؛ قدیمی‌ترین پارک ملی کانادا

با افتتاح بزرگراه سراسری کانادا سالانه میلیون‌ها نفر از پارک بنف بازدید کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«پارک ملی بَنْف» که در رشته کوه‌های راکی واقع شده است، و 2564 مایل مربع از زمین‌های کوهستانی، یخچال‌های طبیعی، میدان‌های یخی و جنگل‌های مخروطی را در بر می‌گیرد، قدیمی‌ترین پارک ملی کانادا است که در سال 1885 تاسیس شده است.

مرکز این پارک شهر بنف است که یک ساعت و نیم با کلگری و چهار ساعت با ادمونتون فاصله دارد. «راه‌آهن کانادا اقیانوس آرام» در توسعه شهر بنف نقش مهمی بازی کرده است. در نیمه اول قرن بیستم نیز زندانیان جنگی جاده‌هایی در بنف ساختند که باعث افزایش حضور گردشگران در آن منطقه شد.

با افتتاح «بزرگراه سراسری کانادا»، که از مرز شرقی پارک ملی بنف در نزدیکی کانمور وارد می‌شود و از شهرهای بنف و لیک لوئیس در آلبرتا می‌گذرد، و به پارک ملی یوهو در بریتیش کلمبیا می‌رسد، سالانه میلیون‌ها نفر از پارک بازدید کرده‌اند. از دهه 1990، تعداد گردشگران پارک به بیش از پنج میلیون نفر در سال رسیده است.

پارک ملی بنف در کانادا
پارک ملی بنف در کانادا

پارک ملی بنف سه منطقه بوم‌گردی شامل کوهستانی، زیرآلپی و آلپی دارد. منطقه زیرآلپی، که عمدتاً از جنگل‌های انبوه تشکیل شده است، پنجاه و سه درصد از مساحت بنف را تشکیل می‌دهد. بیست و هفت درصد دیگر مساحت پارک در منطقه بوم‌گردی آلپی واقع شده است.

پنجاه و شش گونه پستاندار در پارک ملی بنف ثبت شده است. خرس‌های گریزلی و سیاه در مناطق جنگلی آن زندگی می‌کنند، و کوگار، سیاهگوش، وولورین، راسو، سمور رودخانه و گرگ، پستانداران شکارچی اصلی پارک هستند.

اِلک، قاطر و گوزن دم سفید در دره‌های پارک، از جمله در اطراف و گاهی اوقات حتی داخل شهر بنف دیده می‌شوند، در حالی که گوزن‌ها که گریزان‌تر هستند، عمدتاً به مناطق تالابی و نزدیک رودخانه‌ها بسنده می‌کنند. در سال 2005، در مجموع پنج کاریبو سرشماری شد که این گونه را به یکی از نادرترین پستانداران موجود در پارک بنف تبدیل می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید