.
.
.

پنجاه و سه کاروان‌سرای «توکایدو»

ونسان ون‌گوگ، نقاش مشهور هلندی، می‌گفت امپرسیونیست‌ها در حقیقت «ژاپنی‌های فرانسه» هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیِیاسو توکوگاوا در اوایل قرن هفدهم موفق شد رقبای خود در جریان جنگ‌های داخلی یک‌قرن‌ونیمه‌ ژاپن را از سر راه بردارد و برای اولین بار در تاریخ تمام مجمع‌الجزایر ژاپن را تحت حکومت مرکزی «شوگان» متحد کند.

او برای اینکه بتواند کنترل خود بر امرای ایالات را حفظ کند به طوری که دومرتبه فکر نافرمانی و جنگ به مخیله‌شان خطور نکند، دستور داد آنها به همراه تعدادی از اعضای نزدیک خانواده و سرداران‌شان با خدم و حشم فراوان هر دو سال یک بار در پایتخت شوگان – شهر اِدو که بعدا توکیو نام گرفت – حضور به هم رسانند.

برای اینکه سفر این مسافران تسهیل گردد، آییاسو دستور داد پنج شاهراه در ژاپن ساخته شود تا ایالات را به اِدو متصل کند. مهمترین این شاهراه‌ها «توکایدو» نام گرفت، که کیوتو (پایتخت امپراطور) را به اِدو (پایتخت شوگان) متصل می‌کرد، و از شرق جزیره‌ هونشو در کنار اقیانوس آرام می‌گذشت.

برای اینکه مسافران بتوانند سر راه استراحت کرده و مایحتاجِ خود را تهیه کنند، از کیوتو تا اِدو 35 کاروان‌سرا در مسیرِ توکایدو ساخته شد. فلسفه‌ تعداد کاروان‌سراها این بود که طبق روایات، راهب بودایی سوذانا در مسیر دست یافتن به آگاهی به محضر 35 استاد رسیده و نزد آنها تلمذ کرده بود.

شاهراه توکایدو و 35 کاروان‌سرایش از پدیده‌های مهم و محبوب در تاریخِ فرهنگ و فولکلور ژاپن هستند. در طول چهار قرن اخیر از آنها نقاشی‌ها کشیده شده و در باب آنها داستان‌ها نگاشته و اشعار بسیاری سروده شده است. این جاده حتی چندین مرتبه در فیلم‌ها و بازی‌های تخته‌ای و کامپیوتری تصویر شده است.

مشهورترین بازنمایی هنری توکایدو «35 کاروان‌سرای توکایدو» اثر هیروشیگه اوتاگاوا، نقاش قرن نوزدهمی است. این اثر مجموعه‌ای از 55 نقاشی (35 کاروان‌سرا به علاوه‌ی نقاط آغاز و پایان شاهراه در اِدو و کیوتو) در سبک «یوکیو‌ئه» است، که اوتاگاوا در آنها لحظه ‌لحظه‌ سفر مسافران توکایدو در حالات و مناظر مختلف را تصویر می‌کند.

این مجموعه چنان در ژاپن و سپس در اروپا محبوبیت پیدا کرد که ونسان ون‌گوگ، نقاش امپرسیونیست هلندی، که علاقه‌ فراوانی به یوکیوئه داشت، تعداد زیادی از نقاشی‌های توکایدوی اوتاگاوا را خریداری کرد و بعدا در آثارش بسیاری از مولفه‌های سبکی آن را به کار برد. ون‌گوگ حتی گفته بود تمام آثارش بر پایه‌ هنر ژاپنی بنا شده است، و امپرسیونیست‌ها در حقیقت «ژاپنی‌های فرانسه» هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم