.
.
.

تغییرات اقلیمی؛ موج بی‌سابقه گرما در قاره اروپا

در سرتاسر قاره اروپا ده‌ها نفر در هنگام شنا و آب‌تنی برای خنک کردن خود دچار حملات قلبی مرگبار شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

طی هفته اخیر موج گرمای بی‌سابقه که نگرانی‌ها درباره اثرات تغییرات اقلیمی را افزایش داده است، قاره اروپا را درنوردید و موجب مختل شدن زندگی روزانه، آتش‌سوزی‌های گسترده، و مرگ و میر هزاران نفر در سرتاسر قاره سبز شد.

در حالی که سازمان هواشناسی بریتانیا دمای 40.3 درجه سانتیگراد را در جنوب شرق انگلیس ثبت کرد، گرمای شدید باند فرودگاه لوتون لندن را آب کرد و سبب بسته شدن موقت فرودگاه شد، یک بزرگراه مهم در شرق این کشور را شبیه «پارک اسکیت‌سواری» کرد، و بیشتر خطوط قطار کشوری را از ترس خم شدن ریل‌های راه‌آهن تعطیل کرد.

گرمای شدید و هوای خشک سایر نقاط اروپا را نیز تحت تاثیر قرار داد. در پاریس، دماسنج قدیمی‌ترین ایستگاه هواشناسی پایتخت فرانسه سه بار متوالی در طول هفته اخیر دمای بالای 40 درجه سانتیگراد را نشان داد.

در منطقه ژیروند در جنوب غربی این کشور نیز آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های کاج خشک ادامه یافت، و تلاش‌های بیش از 2000 آتش‌نشان و هواپیمای آب‌افکن برای اطفای این حریق را ناکام گذاشت.

آتش بزرگ جنگلی که در پی بادهای شدید شعله‌ور شد، پایتخت یونان را نیز تهدید کرد. نه هواپیمای آتش‌نشانی و چهار هلیکوپتر ساعت‌ها برای جلوگیری از رسیدن شعله‌های آتش به مناطق مسکونی در شمال شرقی آتن تلاش کردند، در حالی که دود ناشی از آتش بخشی از آسمان شهر را تیره کرد.

اسپانیا و پرتغال در جنوب قاره اروپا و در همسایگی قاره آفریقا بیشترین گرما و هوای خشک را تحمل کردند، و آتش‌سوزی‌های گسترده در مناطق مختلف این دو کشور عموما گرمسیری روی داد. در سرتاسر قاره اروپا نیز ده‌ها نفر در هنگام شنا و آب‌تنی برای خنک کردن خود دچار حملات قلبی مرگبار شدند.

کارشناسان آب و هوا هشدار می‌دهند که گرمایش زمین باعث افزایش تصاعدی رویدادهای ناخوشایند اقلیمی شده است. رئیس سازمان هواشناسی سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که موج گرمای بی‌سابقه در اروپا «زنگ بیدارباش»ی برای دولت‌ها باشد تا اقدامات بیشتر و موثرتری برای مقابله با تغییرات اقلیمی انجام دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم