بازنشستگی «اینترنت اکسپلورر» پس از 27 سال

مایکروسافت اکسپلورر را در سال 1995 روانه بازار و مرورگر غالب آن زمان یعنی «نت‌سکیپ» را از رده خارج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمپانی «مایکروسافت» روز 15 ژوئن 2022 پس از 27 سال بالاخره مرورگر مشهور و همزمان بدنام خود به خاطر سرعت کم و نقائص امنیتی بسیارش، «اینترنت اکسپلورر» را بازنشسته کرد.

مایکروسافت اعلام کرد مرورگر جدید این کمپانی به نام «مایکروسافت اِج» جای اینترنت اکسپلورر را می‌گیرد، و برای کسانی که هنوز دوست دارند در محیط اکسپلورر کار کنند، اِج دارای یک وضعیت شبیه‌ساز اکسپلورر خواهد بود.

اکسپلورر که سال‌ها یکه‌تاز عرصه جستجوی نت بود، در طول عمر خود بارها با واکنش‌ منفی و کنایه‌آمیز کاربران روبرو شد. یک شوخی مشهور درباره اکسپلورر، آن را «مرورگر برتر برای نصب مرورگرهای دیگر» معرفی می‌کند. در روز تاریخی بازنشسته شدن اکسپلورر، بسیاری این شوخی را به اشتراک گذاشتند.

مایکروسافت مرورگر اکسپلورر را در سال 1995 روانه بازار کرد، و با قبضه بازار مرورگری اینترنت در میانه دهه نود، مرورگر غالب آن زمان یعنی «نت‌سکیپ» را از رده خارج کرد.

اقدام مایکروسافت برای اتصال اکسپلورر به سیستم عامل ویندوز خود به این معنی بود که مردم به جای رقبای اکسپلورر، مجبور بودند به طور پیش‌فرض از مرورگر این شرکت استفاده کنند.

این قضیه طی سال‌های آتی مایکروسافت را به دعوای حقوقی با دولت آمریکا کشاند. شکایت دولت این بود که هنگامی که مایکروسافت کامپیوترهای ویندوز دار خود را به آن فروخته بود، اطلاع نداده بود که استفاده از اکسپلورر برای جستجوی نت اجباری است.

اکسپلورر در اوایل دهه ابتدایی قرن بیست و یکم بیش از 90 درصد سهام بازار مرورگرهای اینترنتی را در اختیار داشت. با این حال، پس از شکایات متعدد کاربران مبنی بر کند بودن این مرورگر و هنگ کردن مداوم آن و آسیب‌پذیری بالای آن در برابر حملات هکری، به تدریج اقبال به جایگرین‌های آن افزایش یافت.

در حال حاضر، مرورگر «گوگل کروم» با تقریباً 65 درصد سهام بازار جهانی، مرورگر پیشرو است. بعد از آن «سافاری» شرکت «اپل» با 19 درصد در رتبه دوم قرار دارد. وارث اینترنت اکسپلورر یعنی اج هم با حدود 4 درصد در رده سوم و بالاتر از «فایرفاکس» قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size