.
.
.

انتقاد از کارگردان «ارباب حلقه‌ها» به‌دلیل استفاده بی‌رویه از جلوه‌های ویژه

غول جلوه‌های ویژه از چراغ جادو خارج شده و جکسون را به تسخیر خودش درآورده است، و او بابت این قضیه خوشحال به نظر می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیتر جکسون، کارگردان نیوزلندی اقتباس‌های تحسین‌شدهٔ آثار ادبی بزرگی همچون «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها» برای سینما، در سال‌های اخیر بابت استفاده بی‌رویه از جلوه‌های ویژه کامپیوتری در کارهایش مورد انتقاد قرار گرفته است، به‌طوری که برخی همکاران سابق وی نیز زبان به شکایت گشوده‌اند.

ویگو مورتنسن، بازیگر نقش «آراگورن» در سه‌گانهٔ «ارباب حلقه‌ها» که در اوایل هزاره جدید روی پرده سینماهای جهان رفت و انقلابی در رویکرد صنعت فیلم به آثار فانتزی ایجاد کرد، چند سال پیش گفت به شدت از رویکرد جدید پیتر جکسون ناراضی است، و آن را مایه افت آثار وی می‌داند.

در سال 2014، هنگامی که جکسون در میانهٔ ساخت دومین سه‌گانه خود «هابیت» بود، مورتنسن در گفت‌وگویی مفصل با رسانه‌ها گفت جکسون همیشه به فناوری در سینما علاقه داشت، اما از وقتی که ابزارهای دیجیتال را برای پیاده کردن ایده‌هایش پیدا کرد، کلا از رویکرد کلاسیک به سینما روی گرداند و هرگز به پشت سرش نگاه نکرد.

به گفته مورتنسن، در اولین فیلم از سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» فقط مقدار کمی جلوه‌های ویژه کامپیوتری وجود دارد، که با توجه به در هم تنیده شدن آن با جریان روایی فیلم قابل قبول است. کمااینکه تمرکز اصلی در این فیلم روی داستان و بازیگران است. جلوه‌های ویژه در دومین فیلم افزایش چشمگیری یافت، و در سومین و آخرین فیلم چنان زیاد شد که تقریبا بر تمام جنبه‌های دیگر فیلم سایه افکند.

بازیگر نقش آراگورن می‌گوید که جکسون در مجموعه فیلم‌های «هابیت» جلوه‌های ویژه را «به توان ده» رسانده است، و اضافه می‌کند که غول جلوه‌های ویژه دیگر از چراغ جادو خارج شده و جکسون را به تسخیر خود درآورده است، و گرچه او خودش بابت این قضیه خوشحال به نظر می‌رسد، اما به نظر مورتنسن کیفیت کلی کارهای این کارگردان بزرگ بابت این قضیه افت فاحشی کرده است.

مورتنسن در بخشی دیگر از صحبت‌هایش فاش کرد که سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» که امروزه به عنوان یکی از موفق‌ترین مجموعه فیلم‌های تاریخ سینما از لحاظ تجاری و انتقادی محسوب می‌شوند، در زمان تولیدشان به قول معروف «روی هوا» بودند، و امید چندانی به موفیقت‌شان نمی‌رفت، تا اینکه بخشی از فیلم اول در جشنواره کن نمایش داده شد.

این بازیگر به یاد می‌آورد که کارگردان برای تولید این مجموعه خرج زیادی از جیب خود کرده بود، و گرچه ادعا می‌کرد فیلمبرداری کل مجموعه در دسامبر سال 2000 به آخر رسیده است، اما در واقع هر سه فیلم تا زمان پخش جهانی خود مدام در حال تدوین و تطور بودند، و چندین مرتبه از بازیگران خواسته شد تا از نقاط مختلف جهان به نیوزلند سفر کنند تا برداشت‌های مجددی برای فیلم تهیه شود.

به گفته وی، اگر این کارها انجام نشده بود، و اگر فیلم اول در جشنواره‌های بین‌المللی ندرخشیده و توجه مخاطبان و سرمایه‌گذاران را جلب نکرده بود، فیلم‌های دوم و سوم مجموعه قرار بود با هزینه‌ تولید بسیار کمتر روانه بازار ویدیو شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم