.
.
.

کشف آثار قرون‌وسطایی در جریان بازسازی کلیسای نوتردام

در قرون وسطی تدفین در کلیساها و کلیساهای جامع عموماً به نخبگان جامعه یا اعضای طبقه روحانیت اختصاص داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مرمت‌کاران کلیسای نوتردام پاریس اعلام کردند در جریان بازسازی این کلیسای جامع، برخی آثار تاریخی قرون‌وسطایی همچون مجسمه‌های نقاشی‌شده، چندین مقبره، و بخشی از یک دیوار مزین را کشف کرده‌اند که در سال 1230 ساخته شده و برای جدا کردن جایگاه گروه کُر از جماعت به کار می‌رفته است.

کلیسای نوتردام که شاید مشهورترین نماد تاریخی فرانسه باشد، یک کلیسای کاتولیک با قدمت بیش از 850 سال است که سه سال پیش دچار حادثه آتش‌سوزی عظیمی شد که باعث شد بخش بزرگی از این بنای تاریخی ملی ویران شود.

دولت فرانسه بلافاصله پس از آتش سوزی از متخصصان و مرمت‌کاران دعوت کرد تا این بنای ملی را بازسازی کنند. حفاری‌هایی که مرمت‌کاران برای نصب داربست و دیگر کارهای لازم به منظور بازسازی انجام دادند، آنها را به طور تصادفی به آثار تاریخی مذکور رساند.

دیوار مزین قرون وسطایی که پیشتر ذکر آن آمد، در زمان لویی چهاردهم در قرن هفدهم تخریب شد، اما حفاری‌های قرن نوزدهم منجر به کشف بخش‌هایی از آن شد، که در حال حاضر در موزه لوور نگهداری می‌شوند. اینک بخش‌های دیگری از این دیوار کشف شده است.

در میان اکتشافات جدید در نوتردام، یک سارکوفوگوس یا تابوت انسان‌شکل نیز وجود دارد که باستان‌شناسان معتقدند ممکن است متعلق به قرن چهاردهم باشد، اما تا زمانی که آن را باز نکنند نمی‌توانند نظر قطعی بدهند.

دانشمندان توانستند دوربین کوچکی به داخل تابوت بفرستند که باقی‌مانده‌های پارچه، مواد آلی مانند مو، و بقایای گیاهی را نشان داد. وجود مواد گیاهی نشان می‌دهد که محتویات تابوت به خوبی حفظ شده است.

جنس داخل تابوت می‌تواند از درخت شمشاد باشد که برای دفن نخبگان اجتماعی استفاده می‌شد. تدفین در کلیساها و کلیساهای جامع عموماً به نخبگان جامعه یا اعضای طبقه روحانیت اختصاص داشت و نزدیک‌ترین نقطه به جایگاه گروه کر مطلوب‌ترین مکان بود.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه قول داده بازسازی کلیسای جامع نوتردام را تا 15 آوریل 2024، پنجمین سالگرد آتش‌سوزی و چند ماه قبل از برگزاری بازی‌های المپیک تابستانی پاریس تکمیل کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم