شمار مبتلایان به سویه جدید کرونا در شرق آسیا از 100 میلیون نفر گذشت

کارشناسان هشدار داده‌اند که این سویه جدید می‌تواند موج جدیدی از موارد ابتلا به ویروس کرونا را در اروپا، آسیا و ایالات متحده ایجاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آمارهای تهیه‌شده شده توسط خبرگزاری «رویترز» نشان می‌دهد، تا روز چهارشنبه 30 مارس، بیش از صد میلیون نفر در شرق آسیا به سویه جدید ویروس کرونا موسوم به «بی‌ای‌.2» مبتلا شده‌اند.

بر اساس این گزارش، هر دو روز در این منطقه، بیش از یک میلیون مورد جدید از مبتلایان به ویروس کرونا گزارش می‌شود.

«بی‌ای.2» سویه جدیدی از «اومیکرون» است که در هفته‌های گذشته، بیشترین آمار را در کشورهایی مانند کره جنوبی، چین و ویتنام به خود اختصاص داده است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، سویه «بی‌ای.2» عامل 86 درصد موارد ابتلا به کووید-19 است.

کارشناسان هشدار داده‌اند که این سویه جدید می‌تواند موج جدیدی از موارد ابتلا به ویروس کرونا را در اروپا، آسیا و ایالات متحده ایجاد کند.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، این سویه جدید، سرعت سرایت بالاتریی نسبت به اومیکرون و سویه‌های پیشین یعنی «بی‌ای‌.1» دارد. با این وجود شواهد تاکنون نشان می‌دهد که آسیب‌های ناشی از این سویه جدی نخواهد بود.

واکسن‌های کنونی نیز محافظت کمتری دربرابر این سویه جدید ایجاد خواهند کرد و با گذشت زمان تأثیر آن‌ها کاهش خواهد یافت. ولی با این وجود، داده‌های آژانس امنیت سلامت بریتانیا نشان می‌دهد، دریافت دوز تقویتی واکسن، باعث افزایش میزان کارایی آن شده و از موارد مرگ و یا بستری در بیمارستان جلوگیری خواهد کرد.

از این سویه جدید با نام «سویه مخفی» نیز یاد شده است. شناسایی این سویه نسبت به سویه‌های پیشین دشوارتر است و اغلب با «توالی ژنومی» می‌توان این ویروس را پیدا کرد.

دانشمندان می‌گویند، بالارفتن آمار جهانی این سویه جدید می‌تواند ناشی از برداشته‌شدن برخی محدودیت‌های عمومی در زمینه پیشگیری از کووید-19 باشد.

اندرو پکوز، ویروس‌شناس در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ در این زمینه می‌گوید: «می‌توان به نوعی گفت، هنگامی که مردم از پوشیدن ماسک دست برداشتند، بی‌ای.2 به گردش درآمد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size