«سگا» و «سونی» در دهه نود در آستانه اتحاد علیه «نینتندو» بودند

سونی با کنسول جدید خود «پلی‌استیشن» انقلابی را رقم زد که تا به امروز ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عموم علاقمندان به بازی‌های کامپیوتری که در دهه نود میلادی بزرگ شدند، به خاطر می‌آورند که در آن دهه جنگی برای تصاحب بازار میان دو غول بازی‌سازی آن موقع یعنی «نینتندو» و «سگا» درگرفته بود که بر تمام جنبه‌های بازی‌های کامپیوتری معاصر سایه افکنده بود.

اخیرا پس از حدود سی سال روشن شده که در همان دوران شرکت «سونی»، که در آن زمان تنها تازه‌واردی به دنیای بازی‌های کامپیوتری بود، قصد داشته با سگا علیه نینتندو متحد شود تا با هم کنسول بازی جدیدی بسازند.

یک مجله آنلاین ژاپنی به‌تازگی با چند شخصیت کلیدی کمپانی سگا، از جمله هیدکی ساتو، مدیرعامل اسبق این شرکت و مسئول طراحی اکثر کنسول‌های سگا، منتشر کرد که در آن نکات جدید و جالبی از «جنگ کنسولی» دهه نود را روشن می‌کند.

به گفته وی، ایسائو اوکاوا، مدیرعامل وقت شرکت مادر سگا، از دوستان نزدیک نوریو اوگا، رئیس هیئت مدیره وقت سونی بود. هنگامی که معاملهٔ سونی و نینتندو برای ورود به بازار بازی‌های کامپیوتری به نتیجه نرسید، سگا تصمیم گرفت برای رقابت با نینتندو، با سونی همکاری کند.

در آن زمان تبادلات مختلفی میان مهندسان سگا و سونی صورت گرفت. این شرکت‌ها از نظر مسافتی در توکیو به هم نزدیک بودند، و هدف مشترک آنها نیز قبضهٔ بازار بازی‌های کامپیوتری در برابر نینتندو بود، بنابراین هر دو طرف زمزمه‌هایی می‌کردند مبنی بر اینکه همکاری ممکن است.

بدین ترتیب مذاکرات میان سگا و سونی آغاز شد. به گفته ساتو، دو کمپانی فلسفه‌های متفاوت و رویکردهای مختلف خود را به بازی‌های کامپیوتری داشتند، و با این وجود مسئولان سگا صادقانه تلاش می‌کردند با سونی همکاری کنند تا ببینند چه نتیجه‌ای از آن حاصل می‌شود.

ساتو روشن می‌کند که پس از مدتی رایزنی، سگا در نهایت طرح کنسول جدید خود که دستگاه سی‌دی‌خورِ «دریم‌کَست» بود را به سونی ارائه کرد. با این وجود، سونی حاضر به همکاری با سگا نشد و راه خودش را رفت.

نتیجه را همه می‌دانیم: دریم‌کست در بازار شکست خورد و سگا را ورشکست کرد، و در مقابل سونی با کنسول جدید خود «پلی‌استیشن»، که سی‌دی را برای اولین بار به طور گسترده وارد دنیای بازی‌های کامپوتری کرد، انقلابی را رقم زد که تا به امروز ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید