درباره «مردمان جداافتاده» چه می‌دانیم؟

این قبایل عموما یادگار دوران پیشااستعمار هستند و از لحاظ انسان‌شناسی و فرهنگِ تاریخی جایگاه ویژه‌ای دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اگرچه تصورش دشوار است، اما در ابتدای قرن بیست و یکم هنوز مردمانی در جهان وجود دارند که با کمترین ارتباط ممکن یا تقریبا بدون هیچ‌گونه ارتباطی با دنیای خارج، در محیط بومی آبا و اجدادی خود زندگی می‌کنند.

مطابق تعریف سازمان ملل متحد، مردمان جداافتاده سه ویژگی عمده دارند: خودکفا هستند و عمیقا با محیط اطراف خود یکپارچگی دارند؛ با جریان اصلی جامعه و نحوه عملکرد آن ناآشنا هستند؛ بسیار آسیب‌پذیر هستند و در اکثر موارد در معرض خطر انقراض قرار دارند.

بر اساس برآوردهای بین‌المللی، بین صد تا دویست قبیلهٔ مردمان جداافتاده در سراسر جهان وجود دارد که جمعیت آنها در مجموع به ده هزار نفر می‌رسد. این قبایل در جزایر اقیانوس هند و اقیانوس آرام و قاره آمریکای جنوبی پراکنده‌اند، اما اکثر آنها در جنگل‌های آمازون برزیل قرار دارند.

برای مثال، قبیله «آوا» که در شرق آمازون زندگی می‌کند، تقریباً 350 عضو دارد که 100 نفر از آنها هیچ ارتباطی با دنیای خارج ندارند. آنها به دلیل درگیری با منافع چوب‌بُرهای صنعتی در قلمرو خود به عنوان مردمان جداافتادهٔ شدیدا در معرض خطر تلقی می‌شوند.

قبیله «کاواهیوا» هم در غرب آمازون در نزدیکی مرز بولیوی زندگی می‌کنند و دائما در حال حرکت هستند و ارتباط کمی با افراد خارجی دارند. آنها عموما از طریق شواهد فیزیکی که از خود به جای می‌گذارند، همچون تیر، سبد، و خانه‌های اشتراکی موقت‌شان شناخته می‌شوند.

مردمان جداافتاده در طول تاریخ معاصر یکی از موضوعات مورد مناقشه برای دولت‌هایی بوده‌اند که این مردمان در قلمروشان زندگی می‌کنند. عموم این مناقشات بر سر تلاش دولت‌ها و کمپانی‌های خصوصی برای استخراج منابع طبیعی موجود در محل زندگی این مردمان روی داده است.

مثلا دولت برزیل طی دهه‌های شصت و هفتاد قرن بیستم تلاش کرد گروه‌های بومی ساکن جنگل‌های آمازون را جذب و ادغام و آنها را تشویق کند تا از زمین‌های‌شان برای کشاورزی استفاده کنند. تلاش‌های دولتی با موفقیت‌ها و انتقاداتی روبرو شد، تا اینکه در سال 1987 برزیل بالاخره «وزارت سرخپوستان منزوی» را ایجاد کرد.

امروزه بسیاری از مردمان جداافتاده در برزیل و دیگر جاهای جهان تحت حمایت قوانین ملی و معاهدات بین‌المللی هستند، و در جنگل‌های ملی یا زمین‌های حفاظت‌شده زندگی می‌کنند. برای کشورهای میزبان خود، این قبایل عموما یادگار دوران پیشااستعمار هستند و از لحاظ انسان‌شناسی و فرهنگِ تاریخی جایگاه ویژه‌ای دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size