ولنتاین یا «روز عشاق» چیست و از کجا آغاز شد؟

ولنتاین به خاطر شجاعتش و انجام فرمان خدا برای جاری کردن مناسک ازدواج، در قرون وسطی به یکی از «قدیس»های کلیسای کاتولیک تبدیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

چهارده فوریه هر سال ولنتاین یا «روز عشاق» است، و در آمریکا و بسیاری جاهای دیگر جهان عشاق جشن می‌گیرند و به هم گل، هدیه و شکلات می‌دهند. اما ولنتاین از کجا می‌آید؟

بر اساس افسانه‌های مسیحی، ولنتاین کشیشی بود که در قرن سوم میلادی در شهر رم زندگی می‌کرد. وقتی که امپراطور کلودیوس دوم، که فکر می‌کرد مردان مجرد بهتر از مردان متاهل می‌جنگند، ازدواج را برای مردان جوان غیرقانونی اعلام کرد، ولنتاین به مخالفت با وی برخاست.

ولنتاین که عقیده داشت حکم کلودیوس ناعادلانه است، با نادیده گرفتن خطرات این کار از فرمان امپراطور سرپیچی کرد و عشاق جوان را در خفا به عقد و ازدواج یکدیگر درمی‌آورد. هنگامی که این قضیه بالاخره لو رفت، کلودیوس دستور داد سر از بدن ولنتاین جدا کنند.

ولنتاین به خاطر شجاعتش و انجام فرمان خدا برای جاری کردن مناسک ازدواج، در قرون وسطی به یکی از «قدیس»های کلیسای کاتولیک تبدیل شد. امروزه بسیاری معتقدند که قتل ولنتاین در اواسط فوریهٔ سال 270 اتفاق افتاده است، و این مناسبت را تحت عنوان ولنتاین جشن می‌گیرند.

با این وجود، برخی دیگر بر این باورند که ولنتاین در حقیقت عید باروری کافرکیشی «لوپرکالیا» متعلق به دوران امپراطوری روم باستان بوده است که کلیسای کاتولیک تلاش کرده با ایجاد تغییراتی، آن را به یک مناسک مسیحی تبدیل کند.

قضا را، رومیان باستان هم لوپرکالیا، که به فانوس، خدای کشاورزی، و روموس و رومولوس، بنیان‌گذاران روم اختصاص داشت، را در 15 فوریه جشن می‌گرفتند. در آغاز مراسم، دسته‌ای از راهبان در غار مقدسی که گمان می‌رفت محل نگهداری روموس و رومولوس توسط ماده گرگ «لوپا» بوده گرد هم می‌آمدند.

راهبان بزی را برای باروری و سگی را برای تطهیر قربانی می‌کردند. سپس پوست بز را به صورت نوار درمی‌آوردند و در خون قربانی می‌زدند، و بعد به کوچه و خیابان می‌رفتند و با آنها زنان و کشتزارها را به نشانه باروری لمس می‌کردند.

پس از انجام این مراسم در همان روز، تمام دختران و زنان مجرد شهر نام خود را روی یک تکه سنگ می‌نوشتند و در کوزه‌ای می‌انداختند. سپس مردان مجرد شهر دست در کوزه می‌کردند و یکی را انتخاب می‌کردند. پس از مدتی که زن و مردم جوان با هم بودند، رابطه آنها معمولا به ازدواج ختم می‌شد.

روز عشاق، حال چه در قالب لوپرکالیا و چه ولنتاین، در طول قرون وسطی در اروپا رشد کرد و به یکی از اعیاد چشمگیر مسیحی تبدیل شد. جفری چاسر، شاعر مشهور قرون وسطای انگلیس اولین کسی است که از روز ولنتاین به عنوان جشن عشاق در انگلیس نام برده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size