آیا امکان پریدن کوسه‌ها به داخل قایق وجود دارد؟

آگاهی از توانایی‌های پرشیِ کوسه‌ها باعث افزایش گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال پریدن این جانور به داخل قایق برای حمله به سرنشینان آن شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیلم‌های مستندی که در سال‌های اخیر با استفاده از فناوری پیشرفته همچون پهپادها تولید شده‌اند، توجه جهانیان را به این حقیقت جلب کرده‌اند که کوسه‌های سفید بزرگ هنگام شکار فُک‌ها می‌توانند چندین متر از آب بیرون بپرند.

آگاهی از این مساله باعث افزایش گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال پریدن کوسه به داخل قایق برای حمله به سرنشینان آن شده است. از قضا نمونه‌ای از این قضیه چند سال پیش اتفاق افتاد، که کارشناسان را واداشت برای مقابله با آن چاره‌اندیشی کنند.

در سال 2011 یک کوسه سفید بزرگ به درون قایقی پژوهشی پرید. پژوهشگران دریایی در حال بررسی رفتارهای کوسه‌ها در آب‌های اقیانوسی آفریقای جنوبی بودند که ناگهان یک کوسه‌ای پانصد کیلویی سه متر از آب بیرون پرید و روی عرشه قایق فرود آمد.

کوسه در ابتدای کار دمش از قایق بیرون مانده بود، اما هنگامی که با وحشت به تکان دادن بدن خود پرداخت، کاملا به وسط قایق رسید و لوله‌های سوخت را قطع کرد و به تجهیزات آسیب رساند، و در نهایت بین کانتینرها و عقب قایق گیر افتاد. سرنشینان در اتاقک قایق پناه گرفتند.

پژوهشگران برای زنده نگه داشتن کوسه روی آبشش‌هایش آب ریختند تا قایق دیگری برای کمک به آنها فرستاده شد. قایق نجات تلاش کرد با بستن طنابی به دم کوسه، آن را از روی عرشه قایق پژوهشی به دریا بیندازد، اما ناکام ماند.

بنابراین، در حالی که دانشمندان با قرار دادن لوله خرطومی در دهان کوسه به او آب می‌رساندند تا بتواند تنفس کند، قایق نجات آنها را به سوی ساحل یدک کشید، و در آنجا بالاخره موفق شدند با استفاده از جرثقیل کوسه را به آب بیندازند.

این اولین مرتبه در تاریخ مدرن است که پریدن کوسه داخل قایق مشاهده شده است. برآورد دانشمندان و کارشناسان این است که کوسه قایق را در آب‌های متلاطم و تیرهٔ اقیانوسی با شکار اشتباه گرفته است. اما هشدار می‌دهند که این اشتباه حیوان تحت شرایطی متفاوت می‌تواند خطرناک باشد، چرا که بر فرض مثال می‌تواند قایق‌های کوچک‌تر را واژگون کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید