«مورتال کامبت»؛ بازی کامپیوتری که واکنش کنگره آمریکا را برانگیخت

بازیگران در آخر نبرد می‌توانستند فن‌های ترسناکی روی حریفِ شکست‌خوردهٔ خود اجرا کنند که عموما او را سلاخی می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

افزایش چشمگیر توانایی‌های پردازشی و تصویری کنسول‌های بازی‌های کامپیوتری در اوایل دهه نود میلادی به جذب بازیکنان مسن‌تر انجامید و شرکت‌های بازی‌سازی را واداشت تا برای بازی‌های با محتوای بزرگسالانه‌تر بازاریابی کنند.

این بازی‌ها طبیعتا خشونت و خونریزی را به طور گسترده تصویر می‌کردند، که باعث شد کنگره ایالات متحده واکنش نشان دهد و سخنگویان شرکت‌های تولیدکننده بازی‌های کامپوتری که مهم‌ترین‌شان در آن زمان نینتندو و سگا بودند را برای شهادت دادن به کنگره فرا خواند.

جو لیبرمن، سناتور دموکرات در دسامبر 1993 طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد قصد دارد جلسه استماعی در کنگره برای رسیدگی به موضوع خشونت در بازی‌های کامپیوتری و تاثیر آن بر کودکان برگزار کند. او در طول کنفرانس تصاویری از بازی «مورتال کامبت» را به نمایش گذاشت، و دغدغه خود را به طور عمده بر مبنای این بازی توجیه کرد.

مورتال کامبت یا مبارزه تا مرگ یک بازی رزمی بود که در آن خونریزی به شکل فوق رئالیستی تصویر می‌شد. بازیگران در آخر نبرد می‌توانستند با فشار دادن چند دکمه به ترتیبِ از پیش تعیین‌شده، فن‌های ترسناکی روی حریفِ شکست‌خوردهٔ خود اجرا کنند که عموما او را سلاخی می‌کرد.

لیبرمن فروش گسترده مورتال کامبت در آمریکا را مورد ارجاع قرار داد و گفت تا آن زمان سه میلیون نسخه فروخته است، و تخمین زده می‌شود تا پایان سال بیش از 100 میلیون دلار به دست آورد، که به گفته وی نشان می‌داد صنعت بازی‌های کامپیوتری حاضر است دست به هر کاری بزند تا به پول برسد.

پس از برگزاری جلسات استماع کنگره، ائتلافی از شرکت‌های بازی‌سازی آمریکا «اتحادیه رتبه‌بندی بازی‌های کامپیوتری» را بنیان گذاشتند که بر اساس سیستم رتبه‌بندی فیلم در آمریکا طراحی شده بود، و کارش این بود که استانداردهای صنعت بازی‌های کامپیوتری را با مشاورهٔ والدین و مربیان تعیین کند و توسعه دهد. این اتحادیه از آن زمان به بزرگترین مرجع بازی‌های کامپیوتری در ایالات متحده تبدیل شده است.

سازندگان مورتال کامبت نیز برای تامین نظر قانونگذاران آمریکا و فرار از سانسور، به نسخه جدید بازی خود فنون «دوستانه» اضافه کردند که طی آنها بازیگر برنده می‌توانست به جای سلاخی کردن حریف بازنده خود، با او رفتاری دوستانه کند، و مثلا به او یک دسته گل هدیه بدهد. این فنون در گذار زمان به یکی از مشخصه‌های اصلی مورتال کامبت تبدیل شدند که نسخه‌های جدید آن تا به امروز تولد می‌شود و هواداران بسیاری در سرتاسر جهان دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size