آیا بروس لی خالق واقعی سریال محبوب «کونگ‌فو» بود؟

همسر بروس لی در زندگی‌نامه خود ادعا کرده از ایده‌های همسر فقیدش برای «جنگجو» در «کونگ‌فو» استفاده شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«کونگ‌فو» یکی از محبوب‌ترین سریال‌های تلویزیونی دهه هفتاد میلادی در آمریکا بود که در آن زمان در بسیاری از کشورهای جهان نیز پخش شد. با این وجود، منتقدان همیشه آن را هدف حمله قرار داده‌اند از این بابت که تصور می‌شود ایده اصلی آن از بروس لی، فیلمساز و رزمی‌کار مشهور چینی-آمریکایی دزدیده شده است.

«کونگ‌فو» را کمپانی برادران وارنر تهیه کرد، و پخش آن در سال 1972 از شبکه «اِی.بی.سی» آغاز شد و سه فصل ادامه یافت. این سریال ترکیبی از ژانرهای وسترن و رزمی است، و داستان یک راهب شائولین دورگه را روایت می‌کند که به دلیلی از چین فرار کرده و در غرب وحشیِ قرن نوزدهم به سیر و سفر می‌پردازد.

کوای چانگ کین، راهب فراری، به سبک سریال‌های وسترن قدیمی در هر قسمت سریال سر از یک شهر و منطقه‌ای درمی‌آورد، و در آنجا به قشر فقیر و ستمدیده کمک می‌کند تا با سرکوبگران خود مبارزه کنند و حق خود را بگیرند. او در عین حال به دنبال خانواده گمشده‌اش می‌گردد.

نقش راهب را دیوید کارادین بازی کرد، که برای ایفای این نقش محبوبیت زیادی به دست آورد. اگرچه بسیاری بازی کارادین را در نقش راهب می‌پسندند، اما به نظر منتقدان، اینکه نقش راهبی دورگه به یک فرد کاملا سفیدپوست داده شده سوال‌برانگیز است. به نظر آنها بروس لی بهترین گزینه برای ایفای این نقش بود.

اعتراضات هنگامی بالا می‌گیرد که بدانیم مدت کوتاهی قبل از شروع کار روی سریال، بروس لی به برادران وارنر پیشنهاد داده بود سریالی تلویزیونی به نام «مبارز» برای آنها بسازد که داستان یک مهاجر چینی و کونگ‌فوکاری زبردست را روایت می‌کند که به غرب وحشی سفر می‌کند. بدیهی است که این ایده شباهت زیادی به سریال کونگ‌فوی برادران وارنر داشت.

اما برادران وارنر پیشنهاد بروس لی را رد کرده و در عوض به کار روی پروژه خود مشغول شدند. این باعث شده بسیاری تصور کنند که کونگ‌فو فرزند معنوی لی است. حتی همسر لی، لیندا لی کالدول، مدعی چنین چیزی شده است. او در زندگی‌نامه خود تحت عنوان «بروس لی: مردی که فقط من می‌شناختم»، ادعا کرده از ایده‌های همسر فقیدش برای «جنگجو» در «کونگ‌فو» استفاده شده است.

با این وجود، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه برادران وارنر ایده‌های بروس لی را دزدیده باشند وجود ندارد. در حقیقت آنها از سالیان قبل در فکر آفریدن سریالی با مفاهیم مشابه بودند. علاقه به خاور دور و هنرهای رزمی چینی از حدود دهه شصت میلادی در آمریکا بالا گرفته بود، و طبیعی بود که کمپانی‌های فیلمسازی هم به فکر کسب درآمد از این پدیده باشند.

صرف نظر از این مساله، بسیاری هنوز احساس می‌کنند که بروس لی و دیگر بازیگران چینی باید در این سریال بازی می‌کردند، و در حقیقت قربانی تابوهای نژادی آن زمان آمریکا شدند. به همین دلیل هم در اقتباس جدید این سریال که این روزها در حال پخش از تلویزیون در آمریکاست، نقش اصلی را به یک بازیگر زن چینی‌تبار داده‌اند و باقی بازیگران نیز عموما چینی‌تبار هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size